Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Program EtnoPolska
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Program EtnoPolska
Wprowadzamy program który te zespoły regionalne będzie wspierał.
Obietnica wprowadzenia programu EtnoPolska padła na Konwencji Prawa i Sprawiedliwości 14 kwietnia 2018 roku, jako jeden z projektów kierowanych głównie do samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich, nakierowany na budowę ich tożsamości i poczucia wspólnoty. Według ówczesnej wicepremier Beaty Szydło, program EtnoPolska miał wspierać zespoły regionalne i twórców ludowych.
Start programu EtnoPolska został ogłoszony na wspólnej konferencji wicepremier Szydło i ministra kultury i dziedzictwa narodowego 27 lipca 2018 r. Wicepremier podkreśliła, że przedsięwzięcie jest dedykowane artystom ludowym, zespołom folklorystycznym oraz wszystkim środowiskom promującym kulturę tradycyjną. Inicjatywa będzie realizowana w mniejszych ośrodkach. Według słów ministra kultury Piotra Glińskiego, “Program Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska” jest wyjściem do Polski lokalnej, w którym chodzi nie tylko o wsparcie artystów ludowych, ale także promocję np. zwyczajów wiejskich. Minister Gliński podkreślił, że ciągłym kłopotem jest równomierny, sprawiedliwy dostęp do dóbr i instytucji kultury. W ten sposób uzasadnił on chęć rządu dla wsparcia małych, lokalnych środowisk tworzących i odbierających kulturę. Minister zaznaczył, że na dofinansowanie liczyć mogą także twórcy i konserwatorzy tzw. kultury niematerialnej, m.in. promujący wszelkie zwyczaje wiejskie.
Program EtnoPolska został wprowadzony w życie jeszcze w 2018 roku. Jest on realizowany pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowe Centrum Kultury. Jego pierwsza edycja funkcjonowała w ramach już wcześniej działającego programu Kultura – Interwencje. W ramach pierwszej edycji grantów Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska wyłoniono 231 beneficjentów spośród 648 wnioskodawców i przyznano im dotacje w łącznej wysokości 6 900 000 zł na realizację zadań wzmacniających lokalną tożsamość kulturową i zwiększających uczestnictwo w kulturze. W drugiej edycji programu EtnoPolska 2019, z grona 715 wnioskodawców wyłoniono 251 beneficjentów, którzy otrzymają dotacje w łącznej wysokości 10 000 000 zł na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w społecznościach oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego.
Jak informuje Narodowe Centrum Kultury, program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. kulturalnych. Służy on m.in. działaniom z zakresu:
- edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialne,
- twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego,
- inwentaryzacji lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, a także tworzenie rejestru zjawisk zaliczanych do niematerialnego dziedzictwa kulturowego,
- uzupełniania i renowacji strojów ludowych oraz rekwizytów obrzędowych dla zespołów regionalnych prezentujących tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy własnego regionu.
Zgodnie z regulaminem, o dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać:
- samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych)
- organizacje pozarządowe;
- koła gospodyń wiejskich
- kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Obecnie odbywa się już druga edycja programu Etnopolska. W ostatniej edycji wśród licznych beneficjentów znaleźli się m.in.:
- Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku (zakup strojów ludowych dla kapeli)
- Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej w Bobowie (koronka klockowa)
- Stowarzyszenie Przyjaciele Grodziska Owidz (organizacja inscenizacji święta Dziadów)
- Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu (Roztoczański Festiwal Kapel Ludo- wych i Jarmark Roztoczański)
- Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi (Festiwal Tra- dycji i Zabawy)
- Towarzystwo Przyjaciół Lipsk (Nowa moda na pisankę)
- Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli (Szlakiem przydrożnych kapliczek) Obietnicę wprowadzenia programu Etnopolska oceniamy jako zrealizowaną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter