Uchwalenie „Piątki dla zwierząt” – Obietnice PiS
Uchwalenie „Piątki dla zwierząt” – Obietnice PiS
Nasza formacja i, nie ukrywam, ja osobiście, już od bardzo długiego czasu uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić zupełnie nowy porządek prawny, jeżeli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny, ale jest także jeszcze jeden wzgląd: w Polsce bardzo często mówi się o europeizacji, że Polska powinna być jak Europa. To czasem jest celne, a czasem nie warto się wzorować na państwach, które leżą na zachód od naszych granic. Ale na pewno to jest celne, jeśli mówimy o tym, żeby w Polsce humanitarne standardy odnoszące się do zwierząt były nie gorsze, a nawet może lepsze jeszcze niż w krajach na zachód od naszej granicy.
Stan realizacji obietnicy aktualny na dzień 28 września 2023 roku.
Zapowiedzi „Piątki dla zwierząt”
„Piątka dla zwierząt” jest projektem ustawy zaprezentowanym przez Jarosława Kaczyńskiego w 2020 roku. Projekt ten przewidywał pięć rozwiązań, dzięki którym sytuacja zwierząt miała ulec poprawie, m.in. bardziej humanitarne traktowanie i większą kontrolę.
#PiątkaDlaZwierząt:
1⃣ Humanitarne traktowanie.
2⃣ Kontrola społeczna ochrony zwierząt.
3⃣ Precyzyjne prawo. Większa ochrona.
4⃣ Bezpieczne Schroniska.
5⃣ Koniec z łańcuchami. pic.twitter.com/8uSWJVrfIT— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) September 8, 2020
Ustawa czeka na publikację już od niemal 3 lat
We wrześniu 2020 roku ustawa została przyjęta przez Sejm, a następnie skierowano ją do Senatu. Stamtąd po około miesiącu wróciła z poprawkami. Wśród nich znalazły się m.in. odłożenie w czasie zakazu hodowli zwierząt na futra do 1 lipca 2023 roku czy zakazu uboju rytualnego do 31 grudnia 2025 roku.
Uchwała Senatu została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, data rozpatrzenia tej uchwały nie została dotąd wyznaczona.
Pod koniec 2022 roku ówczesny minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że: „Tzw. piątka dla zwierząt odeszła już w niepamięć”. Następnie minister podkreślił, że rolnicy najbardziej dbają o zwierzęta, bo to jest ich źródło dochodu. Wcześniej podobną informację przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
Projekt „Dobrostan plus”
Oprócz „Piątki dla zwierząt” w programie Prawa i Sprawiedliwości z 2019 roku na stronie 147 zawarto zapowiedź wprowadzenia programu „Dobrostan plus”. Został on przedstawiony jako kompleksowy program wsparcia naturalnej hodowli zwierząt.
Finanse na realizację programu w zamyśle miały pochodzić z funduszy UE na rozwój obszarów wiejskich. Na ten cel rząd miałby przekazać 30 proc. środków przewidzianych dla Polski na lata 2021–2027.
Jako główny cel programu przyjęto radykalne zmniejszenie zakresu transportu zwierząt, mięsa oraz pasz do gospodarstw rolnych. Efektem miała być redukcja emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza oraz poprawa dobrostanu zwierząt.
Sposób na docenienie rolników za dbanie o dobrostan zwierząt
Wsparcie finansowe w ramach „Dobrostanu zwierząt„ jest przyznawane rolnikom, którzy w dbaniu o swoje zwierzęta wykraczają ponad obowiązujące prawnie normy. Ma to na celu rekompensatę dodatkowych kosztów poniesionych w wyniku dbania o wyższy standard dobrostanu zwierząt.
Początkowo wsparcie w ramach „Dobrostanu zwierząt” obejmowało sektory świń oraz bydła. Obecnie zakres ten jest szerszy, a pełna lista zwierząt nim objętych znajduje się na stronie „Ekoschemat: Dobrostan zwierząt”. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz również w jednej z naszych analiz.
„Piątka dla zwierząt” nie została zrealizowana
Proces legislacyjny „Piątki dla zwierząt” po zaproponowaniu poprawek przez Senat stanął w miejscu. Prace nad projektem nie zostały tym samym wznowione już niemal od 3 lat, a wypowiedzi niektórych polityków PiS wyraźnie wskazują, że projekt został porzucony (1, 2).
Wobec tego, zgodnie z naszą metodologią, przyznajemy tej obietnicy kategorię „niezrealizowane”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter