Share The Facts
Borys Budka
Poseł PO


Przypomnę, że w tym Sejmie żadnemu posłowi PiS nie ściągnięto immunitetu.
Sygnały Dnia PR1 – środa, 29 listopada 2017
Link oEmbed
https://www.sharethefacts.co/share/c2f25cb1-bcb5-42d3-b406-67e39fabe7f3
Czas czytania: około min.
30.11.2017 godz. 11:00
Wypowiedź
Przypomnę, że w tym Sejmie żadnemu posłowi PiS nie ściągnięto immunitetu.
Prawda
Uzasadnienie
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora uchylenie immunitetu oznacza zgodę Sejmu na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. Proces ten zakłada kilka etapów. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku w tej sprawie do Marszałka Sejmu, który bada prawidłowość jego sformułowania oraz sprawdza czy dany czyn jest objęty immunitetem parlamentarnym. Następnie sprawą zajmuje się Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Wyniki jej pracy są prezentowane podczas posiedzenia Sejmu, gdzie również prawo do wypowiedzi ma poseł, którego czyn dotyczy. Końcowy etap zakłada głosowanie nad wnioskiem. Jednakże, aby pociągnąć posła do odpowiedzialności sądowej, potrzebna jest bezwzględna większość głosów ustawowej liczby posłów.
Ustawa przewiduje również, że poseł ma prawo do oświadczenia o wyrażeniu zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, co potocznie oznacza zrzeczenie się immunitetu.
Dotychczas procedurze zniesienia immunitetu zostali podjęci następujący posłowie PiS: Krzysztof Lipiec, Krzysztof Jurgiel, Łukasz Zbonikowski, Bartosz Kownacki oraz Dominik Tarczyński. Spośród nich jedynie poseł Łukasz Zbonikowski stracił immunitet. Nie było to jednak spowodowane postanowieniem Sejmu, tylko jego prywatną decyzją, by się go zrzec.
Wypowiedź posła Borysa Budki jest zatem prawdą, gdyż dotąd żadnemu posłowi PiS nie uchylono immunitetu wolą Sejmu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!