Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Cezary Tomczyk o oglądalności Wiadomości w TVP1
Cezary Tomczyk o oglądalności Wiadomości w TVP1
Wiadomości TVP1 straciły 1,5 mln widzów od 2015 r.
Zgodnie z danymi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, od momentu objęcia prezesury TVP przez Jacka Kurskiego, Wiadomości utraciły 1 408 979 widzów.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji publikuje półroczne i kwartalne raporty dotyczące oglądalności najpopularniejszych programów telewizyjnych. Jak wynika z opublikowanych danych oglądalność “Wiadomości” TVP w kolejnych latach wyglądała następująco:
Po przeanalizowaniu danych stwierdzić można, że spadek oglądalności “Wiadomości” nastąpił już II i III kwartale 2015 roku, podczas rządów Platformy Obywatelskiej i prezesury w Telewizji Polskiej Janusza Daszczyńskiego. W IV kwartale (po wygraniu wyborów parlamentarnych przez Zjednoczoną Prawicę) oglądalność wróciła praktycznie do poziomu z początku 2015 roku. Należy jednak zauważyć, że nowy prezes TVP Jacek Kurski nominowany został dopiero w styczniu 2016 roku, przez co IV kwartał 2015 roku zaliczony może zostać jeszcze do rządów PO-PSL. Po nominacji nowego prezesa TVP ( I i II kwartał 2016 roku) nastąpił największy odpływ widowni “Wiadomości”. Następnie sytuacja poprawiła się (do kwartału IV 2016 roku), po czym znów zaczęła się pogarszać (do III kwartału 2017 roku). Od III kwartału 2017 roku tendencja jednak jest zwyżkowa.
Aby ustalić czy powyższa wypowiedź jest prawdziwa należy porównać zatem IV kwartał 2015 roku (ostatni kwartał przed wyborem nowego prezesa TVP) oraz I kwartał 2018 roku (najnowsze dostępne dane). Różnica pomiędzy tymi dwoma kwartałami wynosi 1 408 979 widzów.
Dodatkowo, badając pozycję “Wiadomości” w rankingu najchętniej oglądanych przez widzów programów TVP1, zauważalny jest spadek aż o 5 pozycji w 2018 roku w stosunku do 2015.
Przyjmując zaokrąglenie za dopuszczalne, uznajemy że wypowiedź jest prawdziwa.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter