Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co jest przyczyną największych zanieczyszczeń w Łodzi?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co jest przyczyną największych zanieczyszczeń w Łodzi?
[w Łodzi] Z samochodów więcej tych dymów się wydobywa niż z pieców.
Wypowiedź Piotra Misztala padła w odniesieniu do problemu smogu w Łodzi.
Informacje na temat zanieczyszczeń powietrza w Polsce podsumowuje Informacja o wynikach kontroli Najwyższej Izby Kontroli „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” z 27 sierpnia 2018 r.
Kontrola ochrony powietrza została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK; miała ona m.in. na celu ocenę stanu realizacji wniosków sformułowanych w wyniku wcześniejszych kontroli. Badaniem objęto działania podmiotów publicznych mające na celu ograniczenie emisji substancji stanowiących największy problem dla jakości powietrza w Polsce, tj. pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5), B(a)P oraz NO2. Z uwagi na dominujący wpływ emisji z sektora komunalno-bytowego i transportu, działania kontrolne nie były bezpośrednio prowadzone w zakładach przemysłowych, których funkcjonowanie podlega odrębnym regulacjom prawnym.
Raport NIK zawiera dane o jakości powietrza w województwie łódzkim. I tak w 2017 r.:
- średnie stężenie pyłów PM10 wyniosło 36,7 μg/m3,
- odnotowano 35 dni, w których przekroczono dopuszczalne stężenie pyłów PM10,
- średnie stężenie pyłów PM2,5 wyniosło 27 μg/m3,
- średnie stężenie benzo(a)pirenu wyniosło 5,4 ng/m3,
- średnie stężenie NO2 wyniosło 19,9 μg/m3.
Według danych KOBiZE w 2016 r. głównymi źródłami emisji PM10, PM2,5i WWA 34 były procesy spalania poza przemysłem (odpowiednio 45%, 48% i 88% całkowitej wielkości emisji tych substancji oszacowanej na 259 156,3 Mg,145 506,9 Mg i 146,3 Mg), wśród których dominujący udział związany był ze spalaniem paliw stałych w gospodarstwach domowych. Z kolei w przypadku tlenków azotu (NOx) największym źródłem emisji były sektor przemysłowy (38% całkowitej wielkości emisji tych substancji oszacowanej na poziomie 726 431,2 Mg) i transport drogowy (32%).
Brak jest na szczeblu centralnym szczegółowych danych o wielkości emisji PM10, PM2,5, B(a)P i NO2 ze źródeł powierzchniowych i liniowych na obszarze poszczególnych województw, nie wspominając nawet o poszczególnych miastach.
Roczne oceny jakości powietrza są również przeprowadzane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi. Tam przedstawiono dane dotyczące zanieczyszczeń na terenie całego województwa z podziałem na źródła ich występowania. Nie jesteśmy jednak w stanie jednoznacznie ocenić, czy dane dotyczące całego województwa łódzkiego przekładają się na samo miasto Łódź, w związku z tym wypowiedź uznajemy za nieweryfikowalną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter