Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co sądzą Polacy o przyszłości swoich dzieci?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Co sądzą Polacy o przyszłości swoich dzieci?
Według Pew Research Center 57 procent Polaków uważa, że ich dzieciom będzie żyło się bardziej dostatnie. To wynik zdecydowanie lepszy niż w społeczeństwach Francji, Włoch, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.
15 października br., w siedzibie Fundacji Koerbera w Berlinie, został przedstawiony raport amerykańskiego instytutu Pew Research Center pt. “Europejska opinia publiczna 3 dekady po upadku komunizmu”. Analiza bazuje na ankietach przeprowadzonych zarówno telefonicznie, jak i twarzą twarz, na próbie 19 tys. osób z 14 państw Unii Europejskiej, Ukrainy, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
Publikacja zajmuję się percepcją respondentów na szereg kwestii: oceną transformacji ustrojowej, poglądów na ustrój demokratyczny i partie polityczne,, poparcia dla Unii Europejskiej, równości płci, poszanowania dla mniejszości i obecnych narodowych warunków.
Mateusz Morawiecki przytoczył dane traktujące o ekonomicznym optymizmie wśród społeczeństwa co do przyszłego losu najmłodszych obywateli. Zgodnie z wypowiedzią premiera, Polska posiada trzeci najwyższy procent osób (57%) twierdzących, że ich dzieci będą bogatsze od nich (zaraz po Ukrainie i Litwie, odpowiednio 61 i 60 procent). Zachód Europy wypada w tej statystyce mniej korzystnie. Dla Francji wskaźnik ten wynosi jedynie 16% i jest najniższy wśród wszystkich badanych. W Wielkiej Brytanii wynosi on 22%, we Włoszech 23%, natomiast w Szwecji 40% – wszystkie wymienione kraje mają wskaźnik znacząco niższy od Polski.
Wszystkie informacje zawarte w wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego są zgodne z prawdą, więc oceniamy ją jako prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter