Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czego dotyczą i skąd pochodzą cele barcelońskie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czego dotyczą i skąd pochodzą cele barcelońskie?
Według celów barcelońskich, które PO zgodziła się realizować, powinniśmy mieć 33% gwarantowanych miejsc dla dzieci w żłobkach.
Wspomniane przez polityka cele barcelońskie, jak wynika z danych Ośrodka Dokumentacji i Informacji Europejskiej są zobowiązaniami państw członkowskich UE przyjętych na szczycie w Barcelonie w 2002 r. Oficjalnie potwierdziła je Rada Europejska w 2003 r. na posiedzeniu Rady Europejskiej w Lizbonie; rozszerzone cele zostały ujęte oficjalnie w dokument nazwany „Strategią lizbońską„. Zgodnie z tymi założeniami, państwa członkowskie miały podjąć działania m.in. zmierzające do zapewnienia opieki dla co najmniej 33% dzieci w wieku poniżej 3. roku życia. W tym czasie Polska nie była jednak członkiem Unii Europejskiej.
Strategia lizbońska nie została jednak wdrożona w wyznaczonym do tego terminie (2010 r.). Jej założenia zostały powtórzone w Strategii Europa 2020, przyjętej przez Komisję Europejską 3 marca 2010 r. jako część Europejskiego programu walki z ubóstwem. Rada Europejska zatwierdziła strategię 17 czerwca 2010 r., zatem nastąpiło to za rządów Platformy Obywatelskiej. Wypowiedź Adriana Zandberga uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter