Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czego dotyczy ustawa o funkcjonowaniu górnictwa? #StrajkNaŚląsku
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czego dotyczy ustawa o funkcjonowaniu górnictwa? #StrajkNaŚląsku
Przez posłów PO został złożony projekt ustawy zmieniający ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jeżeli przyjrzeć się przepisom tego projektu można powiedzieć krótko, to jest ustawa o likwidacji polskiego górnictwa kamiennego, które rozpoczyna się od czterech kopalń.
Określenie, że ustawa o zmienie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 dotyczy likwidacji polskiego górnictwa kamiennego jest nadużyciem.
Jak wynika ze wspomnianego projektu ustawy (druk 3034), zaproponowane w ustawie zmiany dotyczą tylko procesów podejmowanych w trakcie likwidacji kopalń. Z ustawy nie wynikają jednak plany likwidacji całego górnictwa polskiego, a jedynie sposoby likwidacji kopalń przekazanych SRK. Plan Naprawczy przedstawiony przez rząd zakłada likwidację czterech kopalń.
Program restrukturyzacji polskiego górnictwa zakłada m.in. sprzedaż 9 z 14 kopalń Kompani Węglowej nowej spółce celowej. Spośród pozostałych jedną ma zakupić spółka Węglokoks z Piekar, a pozostałe cztery zostaną zlikwidowane (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój). Dlatego też program nie zakłada likwidacji całego polskiego górnictwa, a jedynie czterech nierentownych kopalń.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter