Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Błonia Krakowskie są zabytkiem?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Błonia Krakowskie są zabytkiem?
Błonia są wpisane do rejestru zabytków. O czym mało osób wie.
W nagraniu na swoim profilu Facebook Jacek Majchrowski poruszył temat Błoni Krakowskich.
7 kwietnia 2000 r. Błonia Krakowskie zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych miasta Krakowa.
Błonia Krakowskie to łąki o powierzchni 48 hektarów mieszczące się w pobliżu historycznego centrum miasta. Przez stulecia, aż do XX w., były one wykorzystywane jako pastwiska. To właśnie gwarancje miejsca do wypasu bydła dla lokalnej ludności w dużej mierze sprawiły, że aż do dziś teren ten zachowany jest w swojej pierwotnej formie.
Na Błoniach miało miejsce wiele wydarzeń istotnych z punktu widzenia historii Krakowa i Polski. Były to między innymi: przegląd wojsk Księstwa Warszawskiego przeprowadzony przez Józefa Poniatowskiego, pierwszy start samolotu w Krakowie, rewia kawalerii odbierana przez Józefa Piłsudskiego oraz spotkania Jana Pawła II z wiernymi.
W XIX w. na Błoniach znajdował się teren ćwiczeń wojsk austriackich. Na łąkach odbywały się mecze pomiędzy Wisłą a Cracovią, a także mieścił się na nich tor wyścigów konnych.
W związku z tym, iż Błonia są wpisane do rejestru zabytków Krakowa, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter