Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Estonia jest e-państwem?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Estonia jest e-państwem?
W kraju typu Estonia, który jest pokazywany jako taki przykład zbudowania e-państwa bodajże 99 proc. w ogóle wszystkich procedur, które są zdefiniowane na styku z administracją publiczną można wykonać właśnie online.
Komisja Europejska, w ramach oceny postępów we wprowadzaniu Jednolitego Rynku Cyfrowego, prezentuje coroczne raporty dotyczące stanu cyfryzacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej, tzw. Digital Scoreboard. Monitorowane są takie aspekty jak dostępność szybkiego połączenia internetowego, umiejętności cyfrowe populacji danego kraju, sposoby wykorzystania internetu oraz przystępność cyfrowych usług publicznych.
Najnowsze dane dotyczą roku 2015. W Estonii odsetek czynności administracyjnych, które można dokonać w pełni online wynosi 96,43 %. Średnia UE w tej kategorii to 80,65 %.
W związku z niewielką różnicą (ok. 2,5%) pomiędzy stanem faktycznym, a przytoczoną liczbą, wypowiedź zostaje uznana za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter