Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy gazociąg Opal zajmie Gazprom?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy gazociąg Opal zajmie Gazprom?
W tej sprawie energetycznej mamy decyzję Komisji Europejskiej nieopublikowaną, że gazociąg Opal w 80 proc. ma zajmować Gazprom.
28 października 2016 r. Komisja Europejska ogłosiła decyzję dotyczącą wykorzystywania OPAL. Został opublikowany komunikat prasowy w tej sprawie. Pełna treść decyzji pozostaje nieopublikowana.
Decyzja z października 2016 r. ustaliła co następuje:
- poziom wyłączenia przepustowości OPAL z TPA (Third Party Access – zasada dostępu stron trzecich do sieci) na 50%,
- do 20% przepustowość gazociągu może być sprzedawane na aukcjach na niemieckim Gaspool hub („FZK capacity”) firmom trzecim (Gazprom może ubiegać się o tę przepustowość),
- pozostałe 30% przepustowości może być sprzedawane na aukcjach bez dodatkowych warunków (Gazprom może je zarezerwować).
Według interpretacji komunikatu przez ekspertów, daje to możliwość Gazpromowi na zwiększenie swojego udziału w przepustowości OPAL do 80%.
Decyzja nadal nie jest opublikowana przez Komisję Europejską. Oprócz Gazpromu również inne firmy, mające dominującą pozycję na rynku mogą ubiegać się o dostępne przepustowości. Komisja Europejska nie stwierdza wprost, w komunikacie prasowym, iż Gazprom ma z góry przydzielone 80% przepustowości OPAL. Warunki określone przez KE stwarzają jedynie możliwość ubiegania się przez Gazprom o zwiększenie przesyłu gazu gazociągiem OPAL o 10,2 mld m3. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że po decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. wyłączającej tranzytową część przepustowości gazociągu OPAL z zasady TPA powyżej 50%, gazociąg OPAL był wykorzystywany głównie przez Gazprom.
Wypowiedź należy uznać za manipulację, ponieważ nie jest przesądzone czy Gazprom będzie zajmował gazociąg OPAL w 80%.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter