Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Gdańsk jest przyjazny przedsiębiorcom?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Gdańsk jest przyjazny przedsiębiorcom?
Ustawa o VAT – około 400 stron, już nie wspomnę ile interpretacji. 34 tysiące interpretacji rocznie, a z tego połowa jest zaskarżana (…), a jeszcze z tego połowa jest uznawana za zasadną.
Jednym z głównych motywów kampanii Jacka Hołubowskiego jest sprawienie, by Gdańsk był bardziej przyjazny przedsiębiorcom. W trakcie Debaty Gospodarczej mówił między innymi o zbyt skomplikowanym prawie podatkowym.
Jak można dowiedzieć się, otwierając odpowiedni dokument, ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. – nazywana potocznie “ustawą o VAT” – wraz z załącznikami liczy 348 stron. Ponieważ Jacek Hołubowski użył określenia “około” uznajemy jego zaokrąglenie za dopuszczalne.
Nie jest jednak prawdą, że wydaje się 34 tysiące interpretacji ustawy rocznie, co zdaje się sugerować cała wypowiedź. Według oficjalnej informacji z działalności Krajowej Informacji Skarbowej za rok 2017 (najbardziej aktualne dane), do biur KIS wpłynęło 29 599 wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji (str. 7), z czego 54% (str. 10) stanowiły interpretacje dotyczące podatku VAT.
Jak można się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu (str. 2), w 2016 roku Biura Krajowej Informacji Podatkowej (poprzednika Krajowej Informacji Skarbowej) wydały 34 151 indywidualnych interpretacji przepisów. Są to dane bliższe liczbie podanej przez Jacka Hołubowskiego, ale dostępne są już bardziej aktualne dane przywołane powyżej.
Nie jest też prawdą, że połowa interpretacji jest zaskarżana. Według informacji z 2017 (str 12-13) skargi i zażalenia wniesiono do 9,05% (3091) orzeczeń.
Jak można przeczytać w tym samym dokumencie, 45% orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które wpłynęły do KIS w 2017 r. uchylało decyzje organu. Co więcej, 58% skarg kasacyjnych rozstrzygnięto na niekorzyść organu. Można zatem uznać, że Jacek Hołubowski miał rację, mówiąc, że połowa skarg uznawana jest za zasadną.
Liczba interpretacji i proporcja zaskarżonych decyzji podane przez Jacka Hołubowskiego nie pozwalają jednak zakwalifikować jego wypowiedzi jako prawdziwej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter