Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy Lubelszczyzna jest najbiedniejsza w Unii Europejskiej?
Czy Lubelszczyzna jest najbiedniejsza w Unii Europejskiej?
My [Lubelszczyzna – przyp. Demagog] jesteśmy dalej biednym, najbiedniejszym regionem Unii Europejskiej.
- Zgodnie z aktualnymi danymi Eurostatu za 2022 rok województwo lubelskie oraz podkarpackie są regionami, w których PKB na mieszkańca z uwzględnieniem standardu siły nabywczej (PPS) jest najniższe w Polsce. Wynosi 54 proc. średniej unijnej.
- Według Eurostatu u naszego południowego sąsiada, w Słowacji, a dokładniej – we wschodniej części kraju (Východné Slovensko) PKB stanowi 52 proc. średniej unijnej. Oprócz tego regiony o niższym PKB występują również na Węgrzech, w Rumunii, w Bułgarii, w Grecji oraz w Chorwacji.
- Regionem o najniższym PKB w krajach należących do UE jest departament Majotta (zamorski region należący do Francji). Produkt krajowy brutto z uwzględnieniem PPS jest tam równy zaledwie 30 proc. średniej unijnej.
Marzec o potencjale handlowym z krajami spoza UE
Podczas debaty europarlamentarnej w Radiu Lublin Wiesław Marzec, kandydat do Parlamentu Europejskiego z list Bezpartyjnych Samorządowców.
Polityk przekonywał [czas nagrania: 1:09:50], że województwo lubelskie, mimo że jest położone na granicy Unii Europejskiej, nie potrafi wykorzystać swojego potencjału handlowego, wynikającego z sąsiedztwa takich państw, jak Ukraina, Białoruś i Rosja.
Jako przykłady miejsc, w których biznes „upomina się o swoje” i rozwija się prężnie dzięki handlowi, podał zachodnie miasta portowe, takie jak Rotterdam i Hamburg [czas nagrania 1:10:00].
Eurostat i dane o sytuacji w regionach
Eurostat udostępnia dane przedstawiające rozkład PKB na mieszkańca w podziale na regiony państw członkowskich. Dane są wyrażone z uwzględnieniem standardu siły nabywczej (PPS). Czym jest PPS? Eurostat tłumaczy to następująco:
„Wskaźnik wolumenu PKB na mieszkańca wyrażony w standardach siły nabywczej (PPS) jest przeznaczony do porównań między krajami, a nie do porównań w czasie. PKB na mieszkańca wyrażony w PPS eliminuje różnice w poziomach cen między krajami, umożliwiając znaczące porównania wolumenu PKB między krajami. Wyrażony w odniesieniu do Unii Europejskiej (UE27 = 100), wskaźnik wyższy niż 100 oznacza, że poziom PKB na mieszkańca w tym kraju jest wyższy niż średnia UE”.
Najbiedniejsze regiony w Polsce
Według aktualnych danych opublikowanych w lutym 2024 roku zarówno województwo lubelskie, jak i podkarpackie są regionami, w których PKB na mieszkańca z uwzględnieniem PPS jest najniższe w Polsce.
PKB per capita obydwu regionów sięgnęło zaledwie 54 proc. średniego unijnego PKB. Odrobinę wyższy odsetek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim oraz świętokrzyskim (po 55 proc.).
Z drugiej strony najbogatszy region w Polsce to Region Warszawski Stołeczny (RWS) – tutaj PKB na mieszkańca wynosi 162 proc. średniej unijnej.
Lubelszczyzna nie jest najbiedniejsza spośród regionów UE
Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć region, w którym PKB na mieszkańca jest niższe niż w województwie lubelskim. U naszego południowego sąsiada, czyli w Słowacji, we wschodniej części kraju (Východné Slovensko) omawiany wskaźnik (PKB na mieszkańca z uwzględnieniem PPS) według Eurostatu stanowi tylko 52 proc. średniej unijnej.
Słowacki region nie jest jedynym, w którym PKB jest niższe niż na Lubelszczyźnie. Regiony o niższym PKB można również znaleźć na Węgrzech (np. Észak-Magyarország: PKB równe 50 proc. średniej unijnej), w Chorwacji (Panonska Hrvatska: 47 proc.), w Rumunii (Nord-Est: 46 proc.), w Grecji (np. Voreio Aigaio: 41 proc.) czy też w Bułgarii (np. Severozapaden: 40 proc.).
Najbiedniejszym regionem całej Unii Europejskiej jest jednak departament Majotta, będący zamorskim obszarem należącym do Francji. To region położony na Morzu Indyjskim. Według Eurostatu PKB utrzymuje się tam na poziomie tylko 30 proc. średniej UE.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter