Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy mamy najwyższą inflację od ośmiu lat?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy mamy najwyższą inflację od ośmiu lat?
Mamy teraz najwyższe odczyty inflacji od 8 lat i ta inflacja weszła na poziom 4,4 pkt. proc.
Wypowiedź Krzysztofa Bosaka oceniamy jako prawdziwą, ponieważ wzrost cen i towarów konsumpcyjnych, porównując dane ze stycznia 2020 roku z analogicznym okresem w roku 2019, wyniósł 4,4 procent. Jest to najwyższy poziom tego wskaźnika od grudnia 2011 roku.
Pomiarem wzrostu wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych, czyli tzw. inflacją, zajmuje się Główny Urząd Statystyczny. Przy wyliczeniach GUS bazuje na cenach towarów i usług konsumpcyjnych na rynku detalicznym oraz budżetach gospodarstw domowych, których badanie dostarcza danych o przeciętnych wydatkach na towary i usługi konsumpcyjne. Wśród udostępnianych przez instytucję statystyk wymieniamy:
- roczne od 1950 roku,
- półroczne od 1989 roku,
- kwartalne od 1995 roku,
- miesięczne od 1982 roku.
Krzysztof Bosak stwierdził, że inflacja jest aktualnie najwyższa od ośmiu lat, jednak nie sprecyzował, czy chodzi mu o inflację mierzoną rocznie, półrocznie, kwartalnie czy też miesięcznie.
Zwrócić jednak należy uwagę na szereg publikacji medialnych zbieżnych z tezą prezentowaną w wypowiedzi polityka:
- Portal Money.pl: Inflacja najwyższa od 8 lat. Eksperci wskazują na podwyżki cen prądu i śmieci,
- „Puls Biznesu”: Wartości DoDane: Inflacja najwyższa od 8 lat,
- „Gazeta Wyborcza”: Inflacja bije rekord. Jest największa od ponad ośmiu lat. Gdzie zatrzyma się cenowa gorączka?
Kontekst tych publikacji sugeruje, że Krzysztof Bosak w swojej wypowiedzi ma na myśli inflację w ujęciu miesięcznym.
Ile wyniosła inflacja?
Po przeanalizowaniu danych GUS okazuje się, że inflacja wyniosła 4,4 procent w styczniu 2020 roku (są to dane szacunkowe i jednocześnie najnowsze) w porównywaniu z cenami ze stycznia 2019 roku.
Sięgając osiem lat wstecz, tj. do stycznia 2012 roku, zauważamy, że w żadnym miesiącu nie został odnotowany wzrost cen na takim poziomie. Natomiast już grudzień 2011 roku przyniósł inflację na poziomie 4,6 procent.
Z kolei po porównaniu danych ze stycznia 2020 roku z z tymi z grudnia 2019 roku, okazuje się, że szacowany wzrost cen wyniósł 0,9 procent. Ostatnio tak wysoką wartość odnotowano w marcu 2011 roku.
Ponieważ wartości przywołane przez Krzysztofa Bosaka pokrywają się z danymi GUS, jego wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Całą rozmowę Karola Paciorka z Krzysztofem Bosakiem można zobaczyć na kanale Imponderabilia.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter