Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy mieszkańcy Krakowa od 13 lat utrzymują „hotel widmo”?
Czy mieszkańcy Krakowa od 13 lat utrzymują „hotel widmo”?
Zapowiedź Pana ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza o wstrzymaniu inwestycji w Centrum Architektury i Designu wzbudza nasz niepokój i słuszne wątpliwości co do rozporządzania publicznymi środkami. To już 13 lat, od kiedy hotel stoi nieczynny i nadal pozostaje na utrzymaniu podatników, choć nic się nie zmienia. Skoro minister chce konsultacji, to Lepszy Kraków właśnie je zaczyna.
- Były hotel Cracovia zakończył działalność w 2011 roku. Jego nowym właścicielem została firma Echo Investment (1, 2).
- W grudniu 2016 roku hotel został zakupiony przez Skarb Państwa i stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie.
- To prawda, że od wielu lat budynek po hotelu jest utrzymywany z państwowych środków. Sytuacja trwa jednak 7 lat, a nie 13. Ta wypowiedź to częściowa prawda.
Analiza powstała w ramach Weryfikatonu – maratonu sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi. Więcej sprawdzonych analiz znajdziesz na podstronie samorząd.
O co chodzi z dawnym hotelem Cracovia?
9 marca br. odbyła się konferencja poświęcona dotacjom z unijnego programu FEnIKS dla krakowskich instytucji kultury. Sprawa dotyczyła m.in. dalszego finansowania projektu dotyczącego budowy Centrum Architektury i Designu w byłym hotelu Cracovia.
20 marca Stanisław Mazur – jeden z kandydatów na prezydenta miasta (KWW Stanisława Mazura) oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – odwołał się do wypowiedzi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, przypominając, jakoby od 13 lat budynek byłego hotelu Cracovia był finansowany ze środków publicznych. Przywołanie tego tematu w trwającej kampanii wyborczej mogłoby wpłynąć na decyzję potencjalnego wyborcy.
Co tak naprawdę powiedział Bartłomiej Sienkiewicz?
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 marca w krakowskim Instytucie Książki, szef resortu kultury odniósł się do kwestii finansowania projektu budowy Centrum Architektury i Designu na terenie byłego hotelu Cracovia [czas nagrania: od 19:45 do 23:17]. Potwierdził doniesienia o tym, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przeznaczy obecnie pieniędzy na finansowanie tego projektu.
Minister Sienkiewicz argumentował tę decyzję przede wszystkim złym gospodarowaniem pieniędzmi przez poprzedni rząd: – Nasi poprzednicy dość kompulsywnie wydawali pieniądze po tym, jak się dowiedzieli, że przegrali wybory. To zaburzyło pewien sposób kształtowania budżetu ministerstwa kultury, którego preferencyjnym wydatkiem, o ile nie będzie nowego budżetu, jest budżet z roku 2023 – powiedział minister.
Minister wyjaśnił, że dopóki ta sytuacja się nie zmieni, inwestycje będą zamrożone. Co więcej, decyzję o tym, co ma znajdować się w budynku byłego hotelu Cracovia, minister chce oddać w ręce mieszkańców Krakowa. Zauważył: – To miejsce jest tak ważne, że co tam ma stać, co tam się ma mieścić, jak ma być zbudowane, jaką funkcję ma pełnić, czy na pewno w obecnym kształcie architektonicznym, to nie powinna być decyzja urzędników z Warszawy. To powinien być efekt dialogu z mieszkańcami i włodarzami miasta.
Jak długo „hotel widmo” straszy krakowskich przechodniów?
Hotel Cracovia zakończył działalność z końcem czerwca 2011 roku. Potwierdzają to doniesienia lokalnej prasy z tamtego okresu, a także artykuł Polskiej Agencji Prasowej z 7 marca 2024.
W 2011 roku nieruchomość wraz z terenem sprzedano prywatnemu inwestorowi: firmie Echo-Investment. Wtedy nie było jednak jasne, jakie nowe przeznaczenie otrzyma budynek, który przez kilkadziesiąt lat wpisał się mocno w wizerunek miasta.
Pechowa 13stka? Jak długo tak naprawdę podatnicy płacą za hotel Cracovia?
W grudniu 2016 roku hotel Cracovia został zakupiony przez Skarb Państwa dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 2016 roku do dziś upłynęło jednak 7 lat, a nie 13, jak stwierdził Stanisław Mazur. Budynek nie pełni funkcji hotelu ani muzeum od 13 lat, ale jest utrzymywany z pieniędzy podatników dopiero od 2016 roku.
W okresie kampanii wyborczych kwestie finansowe szczególnie mocno działają na wyobraźnię potencjalnego wyborcy. Odwoływanie się od tych kwestii i przedstawianie ich w fałszywym świetle może zostać uznane za manipulację danymi, które niesprawdzone mogą skutecznie zaważyć na decyzji krakowian w kwestii oddania swojego głosu 7 i 21 kwietnia br. Temat ten zasługuje na wyjaśnienie i sprostowanie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter