Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Ministerstwo Budownictwa kopiuje instytucje Ministerstwa Kultury?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Ministerstwo Budownictwa kopiuje instytucje Ministerstwa Kultury?
W Ministerstwie Kultury powstał Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, a Ministerstwo Budownictwa powołuje Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury.
Zarządzeniem z 21 listopada 2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który miał zostać utworzony przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa, ostatecznie otrzymał nazwę Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. W związku tym wypowiedź uznajemy za manipulację.
Na mocy zarządzenia z 21 listopada 2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utworzył nową, państwową instytucję kultury – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Przedmiotem działania owego Instytutu jest prowadzenie badań nad historyczną i współczesną architekturą, urbanistyką oraz planowaniem przestrzennym, oraz działania popularyzatorskie związane z tymi dziedzinami.
Ponad miesiąc wcześniej, 2 października 2017 r., Minister Infrastruktury i Budownictwa przedstawił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia Instytutu Rozwoju Miast oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury. Instytut pod nadzorem ministra właściwego do spraw budownictwa miał prowadzić działalność w zakresie: urbanistyki i architektury, planowania i zagospodarowania przestrzennego rewitalizacji, mieszkalnictwa, gospodarki nieruchomościami i rynku nieruchomości, krajobrazu, zabytków nieruchomych oraz dóbr kultury współczesnej, oraz (w zakresie powiązanym z powyższymi zagadnieniami) nauk przyrodniczych, technicznych społecznych i humanistycznych.
24 października 2017 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasygnalizowało Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa dwa problemy. Pierwszym jest zbieżności nazw dwóch planowanych Instytutów. Drugim – niezgodność planowanych działań Instytutu Urbanistyki i Architektury „w zakresie zabytków nieruchomych oraz dóbr kultury współczesnej” z działem administracji rządowej odpowiedniej Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa.
Nieco ponad miesiąc później, 28 listopada 2017 r., powstał nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Przewidywał on mniej zbieżną nazwę nowej instytucji badawczej – Instytut Architektury, Urbanistyki, Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Ponadto nie przewidywał on już działań w zakresie wchodzącym w kompetencje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 7 grudnia został on przekazany Radzie Ministrów do rozpatrzenia.
Ostatecznie, 18 grudnia Rada Ministrów wydała rozporządzenie z trzecią, ostateczną propozycją nazwy – Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. 21 grudnia rozporządzenie zostało skierowane do podpisu Prezesa Rady Ministrów i weszło w życie 1 stycznia 2018 r.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter