Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy odwołają przewodniczącego Junckera?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy odwołają przewodniczącego Junckera?
Oczywiście głosowałem też za wnioskiem, żeby odwołać przewodniczącego Junckera ze stanowiska, wtedy kiedy się okazało, że ściągał, jeszcze jako premier Luksemburga, rejestrował w Luksemburgu firmy, które powinny płacić podatki w innych krajach.
7 listopada 2014 r. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera, który został odrzucony. Marek Jurek, jako deputowany w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wniosek ten poparł.
W listopadzie 2014 r., zaledwie kilka dni po rozpoczęciu urzędowania Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera, światło dzienne ujrzały przecieki o praktykach podatkowych jakie miały mieć miejsce w Luxemburgu. Dziennikarze ustalili, iż w wyniku tajnych umów około trzysta firm zaoszczędziło miliardy euro płacąc podatki w kraju, którego premierem był Juncker, a nie innych państwach. Po wycieku informacji i śledztwie dziennikarskim, które nazwane zostały aferą LuxLeaks, szef Komisji Europejskiej przyznał, że ponosi odpowiedzialność polityczną za zaistniałą sytuację, jednak zaznaczył, że władze podatkowe Luxemburga działają niezależnie od rządu. Mówił także, że praktyki podatkowe w Luxemburgu były zgodne z prawem unijnym oraz że były potrzebne i korzystne dla gospodarki Luxemburga, która wymagała dywersyfikacji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter