Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy opinia Komisji Weneckiej o TK trafiła do Sejmu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy opinia Komisji Weneckiej o TK trafiła do Sejmu?
Komisja wenecka złożyła swoją opinię dot. Trybunału Konstytucyjnego, ja tę opinię przesłałam do Sejmu,(…) bo to Sejm musi przygotować projekt ustawy, który ewentualnie zostanie wprowadzony w życie.
12 marca 2016r. rzecznik rządu Rafał Bochenek informował, że Beata Szydło podjęła decyzje o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu. Doniesienia medialne również potwierdzają, że opinia trafiła do Sejmu.
Jak stanowi Konstytucja RP w art.118. “Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów.” jak również grupie co najmniej 100 000 obywateli. Jedynym ograniczeniem inicjatywy ustawodawczej wynikającym z Konstytucji jest projekt ustawy budżetowej ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo kiedy to inicjatywa przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów.(art.221)
Wypowiedź zakwalifikowaliśmy jako manipulację, ponieważ faktem jest, że Beata Szydło przekazała opinię Komisji Wiedeńskiej do Sejmu. Jednak to nie Sejm posiada inicjatywę ustawodawczą, a grupa posłów na Sejm, mogą oni taką ustawę przygotować jednak to uprawnienie posiadają również inne podmioty enumeratywnie wyliczone w Konstytucji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter