Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy Polska ma obecnie najniższą liczbę bezrobotnych?
Czy Polska ma obecnie najniższą liczbę bezrobotnych?
Polska ma dzisiaj (…) najniższą ilość bezrobotnych, zdaje się, że obok Litwy.
Wypowiedź Łukasza Schreibera uznajemy za fałszywą, ponieważ zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu ani Polska, ani Litwa nie mają obecnie najniższej liczby bezrobotnych w Unii Europejskiej.
5 grudnia 2020 roku Łukasz Schreiber był gościem programu „Gość Wiadomości”. Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów odniósł się do zarzutów formułowanych przez polityków opozycji wobec antykryzysowych działań rządu, argumentując, że okazały się one skuteczne, gdyż Polska ma obecnie najniższą liczbę bezrobotnych obok Litwy.
Statystyki dotyczące bezrobocia można przedstawiać na dwa sposoby: w formie stopy bezrobocia (zgodnie z definicją Eurostatu oznacza ona liczbę osób bezrobotnych wyrażoną w procencie siły roboczej) lub też jako nominalną liczbę bezrobotnych. Jako że Łukasz Schreiber mówił o liczbie bezrobotnych, podstawą naszej oceny będzie drugi podany wskaźnik.
Bezrobocie w Unii według danych Eurostatu
Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu dotyczącymi bezrobocia wyrównanego sezonowo w październiku w Polsce było łącznie 595 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 3,5 proc., co było drugim najniższym wynikiem w Unii Europejskiej. Liderem pod tym względem okazały się Czechy z wynikiem 2,9 proc. Średnia unijna wyniosła 7,6 proc.
Na Litwie w październiku było 155 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w tym kraju była jednak znacząco wyższa i wyniosła 10,4 proc. Ani Polska, ani Litwa nie są jednak państwami o najmniejszej liczbie bezrobotnych w UE. Liderami pod tym względem są z naturalnych względów państwa o niewielkiej liczbie mieszkańców (Malta – 11 tys. bezrobotnych, Luksemburg – 20 tys. bezrobotnych, Cypr – 48 tys. bezrobotnych, Słowenia – 50 tys. bezrobotnych).
Z państw liczących powyżej 10 mln mieszkańców lepszym wynikiem od Polski mogą pochwalić się chociażby: Portugalia (388 tys. bezrobotnych), Holandia (406 tys. bezrobotnych) czy Rumunia (477 tys. bezrobotnych).
Podsumowanie
Polska i Litwa nie mają obecnie najmniejszej liczby bezrobotnych w Unii. Możemy się natomiast pochwalić drugą najniższą stopą bezrobocia. Pod tym względem liderem nie jest jednak Litwa, a Czechy. W związku z tym wypowiedź Łukasza Schreibera uznajemy za fałszywą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter