Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w obecnej kadencji parlamentu w Polsce rząd cieszy się największym zaufaniem?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w obecnej kadencji parlamentu w Polsce rząd cieszy się największym zaufaniem?
Odpowiedzią narodu jest takie zaufanie, jakiego żaden rząd w historii Polski nie miał.
Twierdzenie Antoniego Macierewicza przedstawione zostało jako obiektywne i oparte na faktach. Z kilku względów trudno zweryfikować jego prawdziwość.
Po pierwsze, nie wiemy przez który z mierzonych w większych badaniach wskaźników minister Macierewicz rozumie zaufanie do rządu. Według badania CBOS (str. 3) tuż przed zmianą premiera Beata Szydło cieszyła się zaufaniem 56% ankietowanych. Nie wszyscy członkowie rządu notowali jednak tak wysokie wyniki – sam Macierewicz może pochwalić się zaufaniem tylko 25% ankietowanych, jednocześnie wzbudzając nieufność u 57% z nich. Ponadto, badanie CBOS z początku grudnia (str. 3), w którym pytano respondentów o ich poparcie dla rządu Beaty Szydło wykazało, że 39% ankietowanych zalicza się do zwolenników rządu przy 30% deklarujących się jako jego przeciwnicy. W tym samym badaniu (str. 5), 54% respondentów pozytywnie oceniło działania rządu. Jest to wynik najwyższy od 2008 r., ale zbliżony do początkowego poparcia dla pierwszego rządu Donalda Tuska. Pozytywna ocena nie jest jednak równoznaczna z zaufaniem.
Po drugie, brakuje systematycznego zestawienia sondaży zaufania lub poparcia dla rządów od 1989 r., a co dopiero wszystkich polskich rządów w ogóle. Różnice w zadawanych respondentom pytaniach i metodach badawczych czynią stworzenie podobnego zestawienia niezwykle trudnym zadaniem.
Po trzecie, zarysowany przez A. Macierewicza horyzont czasowy włącza do użytego przezeń porównania wszystkie rządy, jakie Polska miała w historii. Prawdopodobnie niemożliwością jest zebranie i zestawienie ze sobą danych o zaufaniu dla wszystkich polskich rządów.
Z przytoczonych powodów wypowiedź Antoniego Macierewicza uznajemy za nieweryfikowalną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter