Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Polsce zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn jest niższe niż w Europie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Polsce zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn jest niższe niż w Europie?
W Polsce zróżnicowanie płac kobiet i mężczyzn jest niższe niż w krajach europejskich.
W 2018 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport “Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce w 2016 r.” i są to najnowsze dane na ten temat.
W 2016 r. w Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn było wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto kobiet o 18,5%. Natomiast przeciętne godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn było wyższe od przeciętnego godzinowego wynagrodzenia brutto kobiet o 12,1%.
Z informacji zawartych w raporcie wynika także, że Gender Pay Gap, czyli wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń według płci dla Polski w 2016 r. wynosił 7,2%. Oznacza to, że kobiety w Polsce za godzinę pracy zarabiały średnio o 7,2% mniej od mężczyzn. Odsetek ten znalazł się w grupie najmniejszych różnic w Europie.
Te same dane dokładniej przedstawia publikacja Eurostatu “Życie kobiet i mężczyzn w Europie”. W 2016 r. kobiety w Unii Europejskiej zarabiały o 16,2% mniej niż mężczyźni (wg przeciętnych stawek godzinowych brutto). Największa różnica występowała w Estonii (25,3%), Czechach (21,8%) i Niemczech (21,5%), Wielkiej Brytanii (21,0%) i Austrii (20,1%). Najmniejsza – w Rumunii (5,2%), we Włoszech (5,3%), w Luksemburgu (5,5%), Belgii (6,1%) i Polsce (7,2%). Średnia unijna wyniosła 16%.
Eurostat przedstawił te dane także w formie wykresu.
Z powyższej analizy wynika, że Polska zajmuje 5. miejsce w Unii Europejskiej pod względem najmniejszej różnicy płac kobiet i mężczyzn, wynik ten jest ponadto niższy od średniej unijnej. W związku z tym wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter