Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy wszystkie zapowiedzi działań Beaty Szydło zostały rozpoczęte?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy wszystkie zapowiedzi działań Beaty Szydło zostały rozpoczęte?
Wszystkie te zapowiedzi, które w czasie mojego exposé ja wskazałam, że będą realizowane w ciągu pierwszych stu dni, myśmy rozpoczęli. (…) Natomiast są też ustawy takie, które przecież przeprowadziliśmy (…). A część ustaw jest w tej chwili albo w procesie legislacyjnym w Sejmie, albo jest po uzgodnieniach międzyresortowych.
Premier Beata Szydło w swoim expose wymieniła 8 ustaw na pierwsze 100 dni pracy rządu. Były to:
- 500 złotych na dziecko. Ustawa została już uchwalona przez parlament oraz podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 roku.
- Cofnięcie reformy emerytalnej. Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez Prezydenta Andrzeja Dudę 30 listopada 2015 roku i 9 grudnia odbyło się jego pierwsze czytanie. Od tego czasu jest przedmiotem prac komisji.
- Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Projekt ustawy 30 listopada 2015 r. został złożony do Sejmu przez Prezydenta Andrzeja Dudę i 2 grudnia odbyło się jego pierwsze czytanie. Od tego czasu projekt jest w Komisji Finansów Publicznych.
- Bezpłatne leki od 75. roku życia 11 lutego 2016 roku projekt ustawy został złożony do Sejmu.
- Minimalna stawka godzinowa 12 zł. Rządowy projekt jest już po konsultacjach społecznych i od 20 stycznia 2016 r. jest na etapie opiniowania. Nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu.
- Ubezpieczenia rolnicze. Projekt ustawy 23 lutego 2016 r. został przyjęty przez Radę Ministrów, ale nie skierowano go jeszcze do Sejmu.
- Ochrona polskiej ziemi. Projekt został uchwalony przez Radę Ministrów. Nie wiadomo, kiedy trafi do Sejmu.
- Cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Ustawa 29 grudnia 2015 r. została uchwalona przez parlament i 7 stycznia 2016 r. podpisał ją Prezydent.
Podsumowując:
- 2 ustawy są już uchwalone oraz podpisane przez Prezydenta (500 złotych na dziecko oraz cofnięcie reformy 6-latków)
- 3 projekty ustaw są w Sejmie (kwota wolna od podatku, bezpłatne leki 75+, obniżenie wieku emerytalnego)
- 3 projekty są na etapie prac w ramach rządu, dostępnych na stronach Rządowego Centrum Legislacji (płaca minimalna, ubezpieczenia rolnicze, ochrona polskiej ziemi)
W związku z faktem, że warunek odbycia uzgodnień międzyresortowych został spełniony we wszystkich przypadkach prezentowanych powyżej, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter