Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Hierarchia w Policji i kwestia odpowiedzialności funkcjonariuszy
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Hierarchia w Policji i kwestia odpowiedzialności funkcjonariuszy
(…) wiadomą jest rzeczą, że to nie minister wyciąga konsekwencje w stosunku do policjanta na służbie, tylko jego przełożony. Jest komendant rejonowy, jest komendant wojewódzki i wreszcie jest komendant krajowy policji, państwowy, który będzie pewnie reagował, gdyby była taka potrzeba.
Za swoje postępowanie funkcjonariusze policji ponoszą odpowiedzialność karną i/lub dyscyplinarną (ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji).
W postępowaniu karnym funkcjonariusze policji podlegają przepisom Kodeksu postępowania karnego.
Przewinienie dyscyplinarne może polegać na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej albo naruszeniu dyscypliny służbowej, tj. zawinionym przekroczeniu uprawnień lub zaniechaniu wykonania swoich obowiązków (art. 132 ustawy o Policji).
Funkcjonariusz odpowiada dyscyplinarnie wobec swojego przełożonego, którym może być odpowiednio komendant szkoły policyjnej, komendant powiatowy (miejski) i wojewódzki, Komendant Stołeczny Policji, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji lub Komendant Główny Policji (art. 133).
Komendant Główny Policji jest najwyższym przełożonym wszystkich policjantów i pełni funkcję centralnego organu administracji rządowej odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podlega on ministrowi ds. wewnętrznych i na jego wniosek jest mianowany przez Prezesa Rady Ministrów.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter