Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile gmin w Małopolsce ma uchwały antysmogowe?
Ile gmin w Małopolsce ma uchwały antysmogowe?
Tylko 6 gmin w całym województwie małopolskim podjęło takie uchwały [antysmogowe – przyp. Demagog], więc naprawdę Oświęcim należy do liderów, jeżeli chodzi o kwestie związane z walką ze smogiem.
- Na terenie województwa małopolskiego znajdziemy 182 gmin (s. 170). Obecnie osiem z nich ma swoje uchwały antysmogowe.
- Pierwszą taką uchwałę w Małopolsce przyjął w 2016 roku Kraków. Zaczęła ona obowiązywać trzy lata później.
- We wrześniu 2021 roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął lokalne uchwały antysmogowe siedmiu samorządów. Oprócz Oświęcimia taki dokument mają: Niepołomice, Krzeszowice, Skawina, Rabka-Zdrój, Czarny Dunajec i miasto Nowy Targ.
- Janusz Chwierut słusznie zauważa, że Oświęcim jest jednym z liderów walki ze smogiem w Małopolsce. Prezydent miasta wspomniał tylko o sześciu gminach, jednak na tle 182 gmin w Małopolsce jest to drobna nieścisłość, która nie wpływa na ogólny przekaz. Wypowiedź oceniamy jako prawdę.
Prezydent Oświęcimia o walce ze smogiem
Janusz Chwierut był gościem Radia Kraków 28 lutego. Na antenie mówił [czas nagrania: 4:03] między innymi o tym, jakie działania podjął już Oświęcim w zakresie dbania o jakość powietrza. Prezydent został zapytany o plany jego gminy w zakresie odejścia od węgla w 2030 roku. Stwierdził, że Oświęcim jest liderem w walce ze smogiem, a w całej Małopolsce tylko sześć gmin podjęło uchwały antysmogowe porównywalne z uchwałą przyjętą w jego samorządzie.
Chwierut będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Oświęcimia w nadchodzących wyborach samorządowych. Jego mijająca kadencja upłynęła m.in. właśnie pod znakiem walki ze smogiem. Chwierut aktywnie działał na rzecz wprowadzenia zakazu palenia węglem w gminie (1, 2, 3).
Małopolskie gminy z uchwałami antysmogowymi
Miasto Oświęcim znajduje się wśród gmin, które mają lokalne uchwały antysmogowe. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął je dla siedmiu samorządów we wrześniu 2021 roku. Na ich mocy do 2030 roku ma zostać wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem.
Oprócz miasta Oświęcim lokalną uchwałę antysmogową mają: Niepołomice, Krzeszowice, Skawina, Rabka-Zdrój, Czarny Dunajec i miasto Nowy Targ. Mieszkańcy tych regionów od początku 2022 roku nie mogli instalować nowych kotłów węglowych, a rok później zaczęły ich obowiązywać zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet.
Oznacza to, że taka uchwała obowiązuje w siedmiu ze 182 gmin na terenie województwa małopolskiego (s. 170). Swoją uchwałę antysmogową ma także Gmina Miejska Kraków. Została ona przyjęta w 2016 roku, a zaczęła obowiązywać w 2019 roku, wtedy Kraków całkowicie odszedł od węgla.
Małopolska walczy ze smogiem
Osobny dokument przyjęto także dla całego województwa małopolskiego z wyłączeniem Krakowa. Jego pierwsza wersja pochodzi z 2017 roku, z kolei w 2022 roku wprowadzono do niego zmiany, m.in. spowodowane pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę i kryzysem energetycznym. Na mocy uchwały w całym województwie wymieniane są kotły, które nie spełniają określonych wymagań emisyjnych. Nie zaplanowano w niej jednak całkowitego odejścia od węgla.
Wszystkie te działania podyktowane są dbałością o jakość powietrza w województwie. Polska ma z tym problem, bo nasze miasta przodują w rankingach miast z najgorszą jakością powietrza na świecie (1, 2, 3). Wśród nich jest m.in. Kraków.
Prezydent Oświęcimia nieznacznie myli się co do liczby gmin
To prawda, że Oświęcim jest jedną z niewielu małopolskich gmin, które mają lokalne uchwały antysmogowe. Zaznaczamy jednak, że jest ich łącznie osiem, a nie sześć. Pozostałe informacje są zgodne z prawdą: Oświęcim jest w niewielkiej grupie gmin, które mają swoje uchwały antysmogowe i przewidują one całkowite odejście od węgla do 2030 roku.
Jednym z liderów w walce ze smogiem jest również Kraków, który swoją uchwałę przyjął jako pierwszy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter