Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile godzin w roku polski przedsiębiorca poświęca na rozliczanie podatków?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile godzin w roku polski przedsiębiorca poświęca na rozliczanie podatków?
Według ostatniego raportu Doing Business zrobionego przez Bank Światowy polskiej firmie dopełnienie obowiązków zajmuje 334 godziny rocznie. To ponad dwa razy więcej niż średnia dla krajów OECD.
Zgodnie z raportem Doing Business z 2020 roku średni czas potrzebny na rozliczenia podatkowe w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyniósł w 2018 roku 158,8 godziny, co stanowi mniej niż połowę czasu potrzebnego na te czynności w Polsce (334 godziny) (s. 41 raportu). W związku z tym wypowiedź H. Gill-Piątek uznajemy za prawdę.
Poseł na posiedzeniu Sejmu 8 stycznia 2020 roku, w trakcie dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podała, że czas potrzebny na rozliczenia podatkowe jest aktualnie w Polsce ponad dwa razy dłuższy niż średnio w krajach OECD.
Raport Doing Business
Bank Światowy corocznie ocenia warunki prowadzenia przedsiębiorstw w różnych państwach i tworzy ranking krajów najbardziej sprzyjających prowadzeniu firmy. Kryteria, przyjęte dla tego opracowania, to m.in. sprawne rejestrowanie działalności i pozyskiwanie środków finansowych, lokalizacja, rozliczanie podatków itp. Najświeższe statystyki pochodzą z raportu Doing Business 2020, będącego już siedemnastą tego typu publikacją. Aktualnie badanie obejmuje 190 gospodarek na całym świecie. W celu obiektywnego porównania państw dla każdego kryterium są ustalane ściśle określone założenia dotyczące porównywanych firm oraz ich właścicieli.
Przy ocenieniu sytuacji podatkowej przyjmuje się, że forma prowadzenia działalności to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (lub z nią równoważna) oraz że firma funkcjonuje w największym lub drugim pod względem rozwoju gospodarczego mieście w kraju. Inne kryteria to m.in. zatrudnianie 60 pracowników i posiadanie 5 właścicieli. Ponadto firma ma być założona 1 stycznia 2017 roku.
Ile czasu poświęca się na rozliczenia podatkowe w krajach OECD?
Zgodnie z najnowszymi danymi z raportu Doing Business 2020 w Polsce w 2018 roku przedsiębiorcy zmuszeni byli poświęcić 334 godziny na rozliczenia podatkowe. Z kolei średnia dla krajów OECD wynosiła dokładnie 158,8 godziny. Dane dla naszego kraju stanowią więc ponad dwukrotność średniej krajów OECD. Oznacza to, że statystyki przywołane przez poseł H. Gill-Piątek są poprawne, a jej wypowiedź – prawdziwa.
Jak prowadzi się przedsiębiorstwo w Polsce?
Omawiając dane z raportów Doing Business, warto przywołać miejsca, jakie w poszczególnych rankingach z ostatnich lat zajmowała Polska:
- w 2016 r. zajęliśmy 25. miejsce (76,45 pkt),
- w 2017 r. – 24. miejsce (77,81 pkt),
- w 2018 r. – 27. miejsce (77,3 pkt),
- W 2019 r. – 33. miejsce (76,95 pkt),
- w 2020 r. zajmujemy 40. miejsce (76,4 pkt).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter