Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile kosztuje odpompowywanie wody w Narodowym Forum Muzyki?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile kosztuje odpompowywanie wody w Narodowym Forum Muzyki?
4 mln złotych w każdym roku (przeznacza się – przyp. Demagog) na odpompowywanie wody z podziemnego parkingu w Narodowym Forum Muzyki.
Mirosława Stachowiak-Różecka w Rozmowie Faktów TVP Wrocław poruszyła kwestię usterek w Narodowym Forum Muzyki
Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Powierzchnia użytkowa głównego budynku wynosi 35,3 tys. m² (powierzchnia całkowita: 48,5 tys. m²), przy kubaturze 257 tys. m³ (6 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne). Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.
Umowa na budowę NFM pomiędzy Gminą Wrocław a zwycięskim w przetargu konsorcjum, którego liderem był Mostostal Warszawa SA zawarta została 22 grudnia 2009 roku. 5 października 2012 roku Zarząd Mostostalu podjął decyzję o odstąpieniu od umowy pozostawiając budowę NFM w stanie surowym. Dokończenie znacząco już opóźnionej inwestycji powierzono Konsorcjum PB Inter-System i Elektromontaż Rzeszów.
Po zakończeniu budowy NFM okazało się, że niezbędne jest objęcie ochroną gwarancyjną niektórych usterek, które były spowodowane, w ocenie Inwestora, niedokończeniem oraz porzuceniem nienależycie zabezpieczonej budowy przez pierwszego wykonawcę w terminie pozostawiającym niezabezpieczoną budowę na okres jesienno-zimowy. W odpowiedzi na zapytanie radnego Marcina Krzyżanowskiego czytamy, że usterki te dotyczą zwłaszcza:
- przesiąków ze ścian szczelinowych,
- przesiąków w płycie fundamentowej,
- nieszczelności systemu wentylacji, w tym uszkodzenia wymienników ciepła,
- uszkodzenia sieci kanalizacji podposadzkowej,
- problemów z funkcjonowaniem przepompowni ścieków,
- nieszczelnego systemu kanalizacji deszczowej.
Bieżący monitoring hydrogeologiczny oraz geodezyjny obiektu, jak również usuwanie powyższych usterek, realizuje w dalszym ciągu firma PB Inter System S.A. Koszt miesięczny tych działań wynosi około 360 tys. złotych miesięcznie, przy czym jest to kwota ryczałtowa, co oznacza, że skala i ilość koniecznych napraw stanowi ryzyko Wykonawcy. W ujęciu rocznym jest to więc kwota 4 mln 320 tys. zł.
Ponieważ jednak zakres działań objętych umową zawartą z firmą Inter System S.A. jest znacząco szerszy wobec tego, co twierdzi Mirosława Stachowiak-Różecka, uznajemy wypowiedź za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter