Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile metrów kwadratowych mieszkania przypada w Polsce na 1 osobę?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile metrów kwadratowych mieszkania przypada w Polsce na 1 osobę?
Na osobę w Polsce przypada tylko 28,2 m kw. mieszkania. To czwarty najgorszy wynik w gronie 28 przebadanych krajów. Średnia europejska to bez mała 40 metrów. Przy obecnym tempie nadrabiania zaległości dotarcie do tej średniej zajmie nam ponad 28 lat.
Janusz Piechociński w swoim tweecie powołuje się na dane pochodzące z artykułu opublikowanego m.in na portalu PRnews.
Artykuł ten stanowi omówienie analizy przeprowadzonej przez analityków firmy HRE Investments. Jako jego autor podpisany jest Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. W artykule czytamy:
Na osobę w Polsce przypada tylko 28,2 m kw. mieszkania. To czwarty najgorszy wynik w gronie 28 przebadanych krajów. Średnia europejska to bez mała 40 metrów. Przy obecnym tempie nadrabiania zaległości dotarcie do tej średniej zajmie nam ponad 28 lat – wynika z szacunków HRE Investments. (…) Sytuacja mieszkaniowa Polaków poprawia się, choć wciąż daleko nam do warunków europejskich. Przeciętna powierzchnia mieszkalna w 28 krajach została oszacowana na 39,6 m kw. na osobę. Warto podkreślić, że gdybyśmy posiadali dokładne, świeże statystyki wynik ten najpewniej byłby wyższy. Dlaczego ich nie mamy? Powód jest prosty – na Zachodzie na bieżąco bada się przede wszystkim liczbę pokoi, a nie metrów przypadających na osobę. Dlatego dostępne dane mają często kilka lat.
Artykuł przedstawia poniżej wykres prezentujący przeciętną powierzchnię mieszkania na osobę w metrach kwadratowych, z którego wynika, że znajdujemy się na czwartym miejscu od końca w Unii Europejskiej. Co istotne jednak, dane przedstawione na wykresie mają pochodzić aż z 2012 roku, za wyjątkiem krajów oznaczonych gwiazdką, dla których są świeższe dane (lecz w dalszym ciągu nie jesteśmy stanie zweryfikować o ile dokładnie są one bardziej aktualne). Według HRE Investments, takie nowsze dane dostępne są dla Polski, Słowenii, Węgier, Francji, Łotwy, Finlandii i Szwajcarii.
W przypadku Polski, dysponujemy najnowszymi danymi za 2018 rok, publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie bowiem z raportem GUS z 2019 roku średnia powierzchnia mieszkania na jedną osobę w 2018 roku wyniosła 28,2 m kw. W porównaniu do roku 2017 obserwujemy minimalny wzrost powierzchni o 0,4 m kw. (1,4%).
Średnia europejska według danych Komisji Europejskiej za 2011 rok wynosi 42,56 metrów kwadratowych. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Komisji, wynik powyżej średniej odnotowały takie kraje jak Francja, Niemcy czy Holandia.
Faktem również jest, jak czytamy w omawianym artykule, że aktualne dane europejskie obejmują przede wszystkim kwestię liczby pokoi przypadających na 1 mieszkańca, a nie ich powierzchnię. Zgodnie z najnowszym raportem Living conditions in Europe 2018 edition, średnia unijna za 2016 rok wynosi 1,6 pokoju na osobę, podczas gdy w przypadku Polski wynik ten wynosi 1,1 pokoju na osobę (s. 61 raportu, Table 3.1: Average number of rooms per person by tenure status and type of dwelling, 2016).
Artykuł, z którego informacje czerpie Janusz Piechociński, wykorzystuje w swej analizie dane nieporównywalne (z uwagi na duże rozbicie czasowe danych dla poszczególnych krajów), a także w dużej mierze dane przestarzałe, pochodzące sprzed aż 7 lat. Nie możemy więc opierać na podstawie takich danych ani obecnego umiejscowienia Polski wobec innych krajów unijnych i średniej unijnej, a także nie możemy prognozować, ile może nam zająć doganianie tej średniej (gdyż w ujęciu bieżącym, porównywalnym czasowo z danymi, którymi dysponujemy dla Polski, jest ona po prostu nieznana). W związku z tym, uznajemy tę wypowiedź jako nieweryfikowalną.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter