Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób niepełnosprawych jest we Wrocławiu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób niepełnosprawych jest we Wrocławiu?
Osób niepełnosprawnych jest dzisiaj we Wrocławiu ponad 43 tysiące, gdybyśmy się chcieli kierować kryterium orzeczeń wydawanych przez zespoły orzekania o niepełnosprawności
Jacek Sutryk w audycji Radia Rodzina poruszył kwestię liczby niepełnosprawnych, którzy zamieszkują obecnie Wrocław.
We wniosku o udostępnienie informacji publicznej skierowanym do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu poprosiliśmy o udzielenie informacji nt. dokładnej liczby wydanych orzeczeń o niepełnosprawności i orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (z wyszczególnieniem liczby orzeczeń o poszczególnych stopniach niepełnosprawności) przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu stanem na 13.09.2018 r.
W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że dane te są dostępne w Sprawozdaniach Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które z kolei znajdują się w Sprawozdaniach Prezydenta Wrocławia z realizacji zadań.
Dane tam zawarte odnoszą się jednak do liczby orzeczeń wydanych w danym roku kalendarzowym. Na przykład, w roku 2017 wydano:
- 5203 orzeczenia dla osób po 16 roku życia z określeniem stopnia niepełnosprawności, z czego 2430 w stopniu lekkim, 1761 w stopniu umiarkowanym i 1012 w stopniu znacznym,
- 905 orzeczeń dla osób przed 16 rokiem życia o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych.
Tak ujęte dane nie pozwalają na jednoznaczną ocenę ile osób z wydanym orzeczeniem o niepełnosprawności przebywa łącznie we Wrocławiu. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, iż orzeczenia o niepełnosprawności wydaje się na czas określony lub na stałe.
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego bazujących na wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, w 2011 roku Wrocław zamieszkiwało niecałe 78 tys. osób niepełnosprawnych. Są to jednak dane obarczone trudnym do oszacowania marginesem błędu wynikającym z metodologii badania, oraz zbyt stare biorąc pod uwagę kontekst wypowiedzi Jacka Sutryka. Nie są one więc brane pod uwagę przy ocenie wypowiedzi, przytaczamy je wyłącznie w celach poznawczych.
W związku z powyższym, uznajemy wypowiedź za nieweryfikowalną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter