Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile pieniędzy zostało przeznaczonych na szpital z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile pieniędzy zostało przeznaczonych na szpital z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców?
Kiedy przejęliśmy władzę, pan minister Radziwiłł zaraz przystąpił do naprawy tej sytuacji. Przeznaczyliśmy 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców i przekazaliśmy tę kwotę szpitalowi.
W grudniu Minister Skarbu Państwa podpisał umowę, na mocy której w styczniu udzielono wsparcie w wysokości 100 mln złotych ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców dla Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Była to jednak druga z planowanych jeszcze przez rząd Ewy Kopacz w lipcu 2015 r. umów na udzielenie wsparcia zadłużonym instytutom medycznym, w tym w pierwszej kolejności: Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Instytutowi Matki i Dziecka w Warszawie. Pierwsza umowa dotyczyła wsparcia dla Centrum Zdrowia Matki Polki i została podpisana na początku listopada 2015 r. przez Andrzeja Czerwińskiego – ministra Skarbu Państwa w rządzie koalicji PO-PSL.
Udzielenie wsparcia ww. instytutów umożliwione zostało przez wydaną 20 sierpnia 2015 r. przez Ministra Skarbu Państwa w rządzie Ewy Kopacz nowelizację rozporządzenia w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną z dn. 11 sierpnia 2011 r. i było bezpośrednią przesłanką do zmiany rozporządzenia, na co wskazuje uzasadnienie do projektu nowelizacji.
Nowe rozporządzenie wprowadziło przepisy umożliwiające udzielenie wsparcia z FRP podmiotom leczniczym będącym instytutami badawczymi oferującym świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia. Wsparcie to może zostać udzielone również w celu optymalizacji zadłużenia i zasobów majątkowych, nawet jeśli adresat znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Instytuty uzyskały wsparcie na preferencyjnych warunkach dotyczących stopy oprocentowania oraz braku konieczności zapewnienia przez nie wkładu własnego, jednak w charakterze pożyczki, a nie bezzwrotnej pomocy, jak może sugerować wypowiedź.
Ponieważ udzielenie wsparcia Instytutowi Centrum Zdrowia Dziecka było kontynuacją działań podjętych przez rząd Ewy Kopacz, wypowiedź tę kwalifikujemy jako manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter