Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu posłów stracił Kukiz’15?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu posłów stracił Kukiz’15?
W przypadku Kukiz’15 to ok. 1/5 klubu już odeszła.
Na stronie Sejmu widnieje, że aktualnie w niższej izbie Parlamentu Klub Poselski Kukiz’15 reprezentuje 33 posłów, natomiast PKW w swoim sprawozdaniu z podziału mandatów w wyborach parlamentarnych 2015 podaje liczbę zdobytych przez ugrupowanie Pawła Kukiza na 42. Różnica procentowa wynosi 21,42%, a więc wypowiedź K. Lubnauer należy uznać za prawdziwą.
Posłem niezrzeszonym tuż po rozpoczęciu kadencji został Janusz Sanocki. Jako pierwszy klub Kukiz’15 opuścił Paweł Kobyliński (odszedł 21 grudnia 2015 r.) do Nowoczesnej. Następnie Kornel Morawiecki i Małgorzata Zwiercan (14 kwietnia 2016 r. po słynnym głosowaniu na dwie ręce), później Robert Winnicki (27 kwietnia 2016 r.), Ireneusz Zyska (18 maja 2016 r.), następnie Małgorzata Janowska (8 lutego 2017 r.), która została posłanką na miejsce zmarłego Rafała Wójcikowskiego z Kukiz’15 i pozostała niezrzeszoną. Natomiast 23 lutego 2017 r. klub opuściły dwie posłanki – Magdalena Błeńska i Anna Siarkowska, zakładając koło poselskie „Republikanie” wraz z Małgorzatą Janowską.
Do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości dostało się 235 posłów. Jednak już na początku kadencji Jan Klawiter nie wstąpił do Klubu Parlamentarnego PIS i do dzisiaj pozostaje niezrzeszony. KP PIS liczy więc w tej chwili 234 posłów. Wahania w liczbie posłów w trakcie kadencji wynikały z przejścia posłów PIS do europarlamentu, spółek Skarbu Państwa albo TK, jednak zawsze posłowie obejmujący po nich mandat wstępowali do KP PIS.
Platforma Obywatelska wprowadziła do Sejmu 138 posłów. Pierwszą zmianą w składzie klubu było odejście Michała Jarosa do Nowoczesnej (13 czerwca 2016 r.). Następnie z KP PO zostali wykluczeni Stanisław Huskowski, Michał Kamiński i Jacek Protasiewicz(20 lipca 2016 r.). 21 września 2016 r. założyli oni koło Europejscy Demokraci, do którego dołączył, odchodząc z PO Stefan Niesiołowski. Kolejny transfer z PO do Nowoczesnej to Marek Sowa (16 listopada 2016 r.). Na tym odejścia z PO się zakończyły, a wczoraj (12 kwietnia 2017 r.) KP PO rozszerzył się o 4 nowych członków, którzy odeszli z Nowoczesnej. Aktualnie KP PO ma 136 członków, a więc zmniejszył się o 2 osoby.
Transfery z i do Nowoczesnej zostały opisane już w przypadku Kukiza’15 i PO. Wprowadzili oni do parlamentu 28 posłów, a po odejściu czwórki posłów do PO liczebność KP Nowoczesna wynosi 27 osób.
Stan posiadania Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zmienił się. Zaczynali kadencję z 16 posłami i tak też jest w tej chwili.
W Sejmie w trakcie kadencji powstały 3 nowe koła parlamentarne. Pierwsze to Wolni i Solidarni, założone przez byłych posłów Kukiz’15 w maju 2016 r. Drugie to koło Unii Europejskich Demokratów, w którego skład wchodzą byli posłowie PO. Powstało we wrześniu 2016 r. Ostatnie koło również zostało założone przez osoby wcześniej związane z Kukiz’15. Jest to koło Republikanie, założone w lutym tego roku.
Ponadto w Sejmie jest też 4 posłów niezrzeszonych.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter