Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu rzeszowian jest zadowolonych z życia w mieście?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu rzeszowian jest zadowolonych z życia w mieście?
95 proc. mieszkańców Rzeszowa jest zadowolonych z mieszkania w naszym mieście, a 88 proc. z pana prezydenta Ferenca.
- Dane, na które powołuje się Marcin Warchoł, pochodzą z przeprowadzonego w lutym tego roku sondażu dla „Rzeczpospolitej”. Z badania wynika, że 95 proc. rzeszowian jest zadowolonych z mieszkania w swoim mieście.
- W tym samym badaniu 88 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło działalność prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, który 10 lutego ogłosił, że rezygnuje z pełnienia urzędu prezydenta Rzeszowa. Przedterminowe wybory nowego prezydenta stolicy województwa podkarpackiego odbędą się 13 czerwca 2021 roku.
- Rzeszów wypadał także korzystnie w innych badaniach. W 2019 roku 92 proc. mieszkańców stwierdziło, że mieszka się im w stolicy Podkarpacia bardzo dobrze lub raczej dobrze.
- Regularnie w ostatnich latach Rzeszów plasuje się w pierwszej piątce miast na prawach powiatu w rankingu przygotowanym przez Związek Powiatów Polskich. W roku 2020 było to 5. miejsce, w roku 2019 – 4. miejsce, w roku 2018 – 2. miejsce. Z kolei w roku 2017 Rzeszów znalazł się na 1. pozycji.
Rzeszów w oczach swoich mieszkańców
10 lutego prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska. Na nowego włodarza miasta zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który – obok innych kandydatów – wziął udział w debacie „Czas decyzji. Bitwa o Rzeszów” w stacji TVN24. Reagując na krytykę prezydentury Ferenca ze strony innych kandydatów, Warchoł przekonywał, że polityka dotychczasowego włodarza Rzeszowa wyprowadziła miasto na pierwsze miejsca wielu rankingów miast przyjaznych dla biznesu i obywateli. Powołał się także na sondaż, z którego wynika, że 95 proc. rzeszowian jest zadowolonych z mieszkania w swoim mieście, a 88 proc. z działalności prezydenta Ferenca.
Chodzi o badanie przeprowadzone na początku lutego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Sondaż dotyczył oceny trzech polskich miast wojewódzkich: Wrocławia, Gdańska i właśnie Rzeszowa, przez ich mieszkańców.
W przypadku Rzeszowa na pytanie: „Czy jesteś zadowolony z poziomu życia w swoim mieście” 95 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Zaledwie 4 proc. uczestników badania wybrało opcję „nie”, a 1 proc. – „trudno powiedzieć”.
Z poziomu życia we Wrocławiu zadowolonych jest 89 proc. mieszkańców, a pozytywną opinię na temat Gdańska ma 80 proc. mieszkańców tego miasta.
Przy okazji pytania o ocenę działalności prezydenta swojego miasta 88 proc. rzeszowian wybrało opcję „dobrze”. Negatywną opinię o Tadeuszu Ferencu miało 10 proc. ankietowanych, a 2 proc. nie potrafiło dokonać oceny.
Poparcie dla prezydentów pozostałych dwóch miast, których dotyczył sondaż, było mniejsze. Działalność prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pozytywnie oceniło 62 proc. wrocławian, a prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – 64 proc. gdańszczan.
Ankietowanym zadane zostało również pytanie o to, czy w ich mieście żyje się lepiej, czy gorzej niż w innych miastach wojewódzkich. Wśród mieszkańców Rzeszowa 44 proc. respondentów wybrało opcję „lepiej”, 27 proc. oceniło, że tak samo, a 13 proc. uznało, że w ich mieście żyje się gorzej niż w innych. Pozostałe 16 proc. stanowiły osoby, które zaznaczyły „trudno powiedzieć”.
Więcej pozytywnych odpowiedzi na to pytanie pojawiło się wśród wrocławian i gdańszczan. Zdaniem 48 proc. ankietowanych ze stolicy Dolnego Śląska w ich mieście żyje się lepiej niż w innych miastach wojewódzkich. W przypadku Gdańska odsetek takich odpowiedzi wyniósł 55 proc.
Respondenci zostali także poproszeni o ocenę poszczególnych sfer życia: transportu publicznego, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, dostępności i oceny kontaktu z urzędem miasta, usług komunalnych oraz oferty kulturalnej. Okazuje się, że odsetek odpowiedzi „dobrze” jest najwyższy wśród mieszkańców Rzeszowa w prawie każdej kategorii, poza ofertą kulturalną. Szczegółowe wyniki widoczne są na wykresie:
Kto ma szansę zostać nowym prezydentem?
Mimo że Tadeusz Ferenc „wyznaczył” na swojego następcę Marcina Warchoła, kandydat ten nie przewodzi w sondażach wyborczych. Jak wynika z sondażu pracowni IBRiS, zleconego przez Platformę Obywatelską, do którego w połowie marca dotarła Interia, największe szanse na objęcie urzędu włodarza Rzeszowa ma wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni – Tadeusz Fijołek. Według badania w drugiej turze Fijołek może liczyć na poparcie około 40 proc. wyborców. Marcina Warchoła pokonałby w niej o ok. 3 punkty proc., a Ewę Leniart – o ok. 2 punkty proc. Sondaż dotyczył jednak preferencji wyborczych, a nie bezpośredniego wyniku wyborów.
Sondaż bezpośrednio odnoszący się do wyborów na prezydenta Rzeszowa zleciło w kwietniu Radio Zet. Z badania wynika, że Konrad Fijołek może liczyć na poparcie 41,9 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się wojewoda podkarpacki i kandydatka PiS Ewa Leniart, na którą postawiło 24 proc. respondentów. Marcin Warchoł, z poparciem 16,6 proc. badanych, zajmuje trzecie miejsce.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter