Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu uchodźców zostało dotychczas relokowanych?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ilu uchodźców zostało dotychczas relokowanych?
Tak naprawdę polityka UE w tej sprawie nie jest realizowana przez zdecydowaną większość państw członkowskich. Dotychczas rozlokowano raptem ok. 10 proc. migrantów, to o czymś świadczy.
Relokacja to transfer osób potrzebujących lub już korzystających z jednej z form ochrony międzynarodowej (poprzez nadanie statusu uchodźcy, pobyt tolerowany, azyl itd.), z jednego państwa członkowskiego UE do innego, gdzie zapewniona im będzie taka sama ochrona.
Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, w skład której wchodzą ministrowie sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej, przyjęła we wrześniu 2015 dwie decyzje odnośnie relokacji łącznie 160 tysięcy osób ubiegających się o azyl z Włoch i Grecji, aby wspomóc oba te kraje w walce z kryzysem uchodźczym.
Planowo proces relokacji miał być rozłożony na dwa lata.
Dotychczas relokowano 18 418 uchodźców (stan na maj 2017), co stanowi ok. 11,5% z całkowitej liczby 160 tys. azylantów przebywających na terenie Grecji i Włoch. Polska jest jednym z 4 krajów UE, które odmówiły przyjęcia uchodźców.
W związku z tymi danymi, wypowiedź premier Szydło należy uznać za zgodną z prawdą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter