Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ilu wrocławskich urzędników studiowało w Collegium Humanum?
Ilu wrocławskich urzędników studiowało w Collegium Humanum?
Z tego, co ja wiem, to raptem chyba 7 albo niespełna 10 urzędników – z tego, co ja wiem, co sprawdzałem – korzystało z oferty tej uczelni [Collegium Humanum – przyp. Demagog]. A przypomnę, że we wrocławskim urzędzie pracuje ponad 2,5 tys. ludzi.
- W Urzędzie Miejskim Wrocławia jest zatrudnionych 2 098 pracowników.
- W odpowiedzi na nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej UMW poinformował, że nie posiada wykazu pracowników, którzy studiowali w Collegium Humanum.
- UMW dysponuje jedynie informacją o tym, ile osób otrzymało dofinansowanie od urzędu na kształcenie w tej uczelni. Z odpowiedzi na interpelację radnego Piotra Uhle wynika, że takich osób było 10.
- Wiemy, ile osób otrzymało dofinansowanie na studia. Nie posiadamy informacji, ile osób skorzystało z oferty Collegium Humanum i opłaciło studia z prywatnych środków. Na tej podstawie wypowiedź oceniamy jako nieweryfikowalną.
Afera Collegium Humanum
Na przełomie lutego i marca br. media obiegła sensacyjna informacja dotycząca niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. Pod koniec lutego doszło do pierwszych zatrzymań, a zgodnie ze stanowiskiem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na uczelni dochodziło do handlu dyplomami MBA (ang. Master of Business Administration).
Według doniesień dziennikarzy, Collegium oferowało błyskawiczne kursy zapewniające dyplom umożliwiający pracę w radach nadzorczych państwowy spółek. Wirtualna Polska i Gazeta Wyborcza informowały, że wśród absolwentów są również polscy politycy.
Jednym z absolwentów Collegium Humanum jest Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. W swoim stanowisku opublikowanym na platformie X przekonywał, że czuje się pokrzywdzony całą sprawą, bo „podobnie jak kilkanaście tysięcy osób w całej Polsce” wybrał uczelnię akredytowaną, uczęszczał na zajęcia oraz zdał egzamin.
Urzędnicy po Collegium Humanum we wrocławskim ratuszu
Sprawa Collegium Humanum powróciła podczas wyborów samorządowych. Media obiegła informacja [1, 2], że wrocławski magistrat dopłacił swoim urzędnikom do czesnego za studia MBA na tej uczelni. W odpowiedzi na zarzuty o posiadanie „kupionego” dyplomu Jacek Sutryk napisał na platformie X, że za studia podyplomowe zapłacił z prywatnych środków.
Wybaczcie, że jeszcze raz o tym, ale dziś ponownie byłem o to pytany. To jednak nie są jedyne wątki, o których dzisiaj rozmawialiśmy podczas wizyty w Telewizja Echo24. Raz jeszcze:
Mówiłem o tym wielokrotnie w mediach i nie mam z tym żadnego problemu. Tak wygląda mój prywatny… pic.twitter.com/kxGKe7gp6c
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) April 8, 2024
Tego samego dnia na antenie radia TOK FM podkreślił [czas nagrania: 03:42], że wśród urzędników pracujących we wrocławskim urzędzie tylko kilka osób korzystało z oferty Collegium Humanum.
Dziesięciu urzędników z dofinansowanym dyplomem
Radny Miasta Wrocławia Piotr Uhle 22 lutego 2024 roku zwrócił się z interpelacją w sprawie szkoleń w Collegium Humanum opłaconych pracownikom Urzędu Miejskiego Wrocławia, jednostek podległych urzędowi oraz spółek z udziałem gminy Wrocław.
Odpowiedź ukazała się 4 marca. Wynika z niej, że miasto objęło dofinansowaniem z tytułu podniesienie kwalifikacji zawodowych 10 osób i przeznaczono na ten cel 76 276 zł. Wśród osób, które dzięki dofinansowaniu zdobyły dyplom MBA w Collegium Humanum, są:
- Żołędziewski Damian – dyrektor Departamentu Prezydenta,
- Mazur Jakub – wiceprezydent Wrocławia,
- Bogusz Karolina – kierowniczka (brak informacji o stanowisku w Biuletynie Informacji Publicznej),
- Bujak Jan – dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji,
- Misiak Piotr – dyrektor Wydziału Obsługi Urzędu,
- Kaleta Paweł – dyrektor Wydziału Finansów Oświatowych,
- Skowronek Renata – zastępczyni dyrektora Wydział Obsługi Urzędu,
- Świerczewski Bartłomiej – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych,
- Medeksza Łukasz – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta,
- Szymczak-Pomianowska Katarzyna – dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Urząd Miejski nie ma danych o wykształceniu swoich pracowników
Zwróciliśmy się z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej i zapytaliśmy Urząd Miejski Wrocławia o to, ile osób jest w nim zatrudnionych. Interesowało nas również, ile spośród osób na etacie ma dyplom MBA z Collegium Humanum, ukończyło lub kiedykolwiek studiowało na tej uczelni.
Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że w magistracie na dzień 11 kwietnia 2024 roku pracuje 2 098 pracowników. Natomiast w przypadku pytań dotyczących o studia lub dyplomy swoich pracowników Urząd Miejski wyjaśnił, że nie posiada wykazu pracowników, którzy kształcili się w Collegium Humanum.
W ramach uzasadnienia UM dodał, że nie ma obowiązku gromadzenia informacji o szkołach i uczelniach ukończonych przez pracowników ani dokumentów potwierdzających ten fakt.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter