Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak działa KOC? Czyli Koordynowana Opieka nad Ciężarną
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak działa KOC? Czyli Koordynowana Opieka nad Ciężarną
Już teraz działa np. taki pilotaż, który się nazywa “koordynowana opieka nad ciężarną”, który zapewnia Pani, która rozpoczyna ciążę opiekę w czasie ciąży, przygotowanie do porodu a następnie po porodzie również opiekę położnej i lekarza. To jest nowe rozwiązanie, które już działa.
Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży (KOC) powstał 13 kwietnia br. kiedy to prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie regulujące wszelkie zasady dotyczące programu. Wszystkie placówki, które przystąpiły do programu i spełniły wymagane warunki od lipca biorą udział w projekcie. Kobiety objęte tym programem zakwalifikowane są do pełnej opieki zarówno w czasie ciąży, podczas porodu jaki również przed sześć tygodni po porodzie. Celem projektu jest zapewnienie przyszłym matkom pełnoprofilowej opieki medycznej.
Docelowo program miałby zastąpić dotychczasową opiekę podzieloną na świadczenie opieki w poszczególnych zakresach jak np. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna czy leczenie szpitalne. Kolejnym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności do wszystkich świadczeń realizowanych w ramach ciąży bez kolejek, a także dostępność z takiej opieki 24h na dobę. Co więcej kobiety nadal mają prawo pozostać przy dotychczasowym modelu opieki lub wybrać tzw. KOC. Jeśli skorzystają z nowego programu po jego zakończeniu dokonują tzw. Oceny Jakości Sprawowanej Opieki.
I etap trwa od kwietnia 2016 roku i skierowany jest do kobiet w ciąży fizjologicznej.
II etap zakłada wprowadzenie do tego pilotażowego programu kobiet w ciąży patologicznej, co wiąże się z podpisaniem 1 czerwca 2016 roku rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ciąży patologicznej.
Do programu mogą przystąpić tylko te placówki, w których rocznie przeprowadza się średnio około 600 porodów. Pełną opiekę matce i dziecku zapewnia zespół złożony z ginekologa, położnej i lekarzy szpitala opiekuńczego. Placówki, które skorzystają z programu mogą liczyć na wyższe finansowanie pod warunkiem zapewnienia kompleksowej, wysoko jakościowej opieki.
Pilotażowy program ma potrwać do 30 czerwca 2017 roku. W ramach programu wyznaczono 16 koordynatorów, każdego w jednym województwie.
Źródło: Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter