Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak głosowało Prawo i Sprawiedliwość ws. zasobów własnych UE?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak głosowało Prawo i Sprawiedliwość ws. zasobów własnych UE?
Tak samo jak wcześniej przecież wiemy doskonale, że pieniądze dzieliły rządy Platformy Obywatelskiej, ale różnica była taka, że wówczas Prawo i Sprawiedliwość będąc w opozycji, głosowało za przyznaniem Polsce środków unijnych, nie stawiało jakichś dziwnych warunków partyjnych, tylko głosowało za, no bo wydawało mi się, że raczej wspólną linią wszystkich poważnych ugrupowań w III RP powinno być to, żebyśmy jednak w ramach Zachodu dobrze funkcjonowali i byli częścią zarówno Unii Europejskiej, jak i w znaczeniu militarnym NATO.
- W kwietniu 2015 roku 126 z 128 obecnych posłów PiS głosowało za projektem ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej.
- PiS poparło projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE także 7 lat wcześniej w maju 2008 roku. Wówczas „za” głosowali wszyscy obecni posłowie największego ugrupowania opozycyjnego.
Dyskusja na temat Funduszu Odbudowy
5 maja gościem „Sygnałów Dnia” Polskiego Radia był Adam Andruszkiewicz. Rozmowa z redaktorem Grzegorzem Jankowskim skupiła się wokół europejskiego Funduszu Odbudowy i kwestii jego ratyfikacji.
Dzień przed wywiadem Sejm przyjął ustawę wyrażająca zgodę na ratyfikację unijnej inicjatywy. „Za” głosował w większości klub Prawa i Sprawiedliwości (z wyłączeniem posłów Solidarnej Polski) oraz Koalicji Polskiej i Lewicy. W sumie ustawę poparło 290 posłów. Od głosu wstrzymała się Koalicja Obywatelska.
Poseł PiS wyraził ubolewanie, że obecnie największe ugrupowanie opozycyjne nie poparło ustawy. Jak zauważył Adam Andruszkiewicz, w przeszłości PiS – będąc w opozycji – głosowało „za” w przypadku ustaw o ratyfikacji zasobów własnych UE. W ostatnich dniach zwracał na to uwagę także poseł PiS Wojciech Kowalczyk. Podczas debaty w Sejmie stwierdził, że:
„Warto przypomnieć, że nad rządowym projektem ustawy o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej z dnia 30 maja 2008 r. na 415 posłów głosujących wszyscy głosowali za – jednogłośnie. Przypomnę, że wtedy rządziła koalicja PO–PSL, Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji. Jeśli chodzi o następną perspektywę finansową, głosowanie zatwierdzające ratyfikację z dnia 9 kwietnia 2015 r., to na 438 posłów 433 było za, nikt nie był przeciw. Kto wtedy rządził? Też Platforma Obywatelska z PSL-em, Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji”.
Jak przebiegały głosowania ws. środków unijnych w roku 2008 i 2015?
W głosowaniu ws. zasobów własnych UE w 2015 roku – spośród 438 obecnych posłów – głos „za” oddało 433. Jedynie 5 deputowanych wstrzymało się od głosu: 2 z PiS, 2 niezależnych oraz jeden ze Zjednoczonej Prawicy.
Podczas dyskusji sejmowej klub PiS zgłosił jedynie pomniejsze uwagi techniczne do projektu. Przykładowo sugerował, żeby zastąpić sformułowanie „środki własne” dochodami własnymi. Jerzy Żyżyński, który prezentował stanowisko PiS, powiedział, że:
„Otóż oczywiście nie jesteśmy przeciwko ratyfikacji, bo trudno być przeciwko zasadom tworzenia dochodów budżetu Unii Europejskiej”.
Natomiast w głosowaniu ws. zasobów własnych w 2008 roku wszyscy obecni posłowie głosowali „za”. Podczas głosowania na sali plenarnej znajdowało się 415 deputowanych. Co ciekawe, z klubu parlamentarnego PiS na głosowanie nie stawiło się najwięcej posłów (17).
W trakcie debaty Sejmowej klub PiS nie zgłaszał większych uwag do projektu ustawy. Jak podkreślił poseł Dariusz Kaczanowski, wszelkie poprawki zostały zaakceptowane na etapie prac resortowych:
„Projekt wniosku ratyfikacyjnego wraz z uzasadnieniem był przedmiotem uzgodnień resortowych, a uwagi zgłoszone podczas tych uzgodnień zostały uwzględnione w ostatecznej wersji wniosku i uzasadnienia. W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość poprze przyjęcie ustawy o ratyfikacji decyzji Rady, Euratom w sprawie systemu zasobów własnych”.
Poseł Andruszkiewicz miał rację, mówiąc, że PiS – znajdując się w opozycji – głosowało za przyznaniem środków unijnych. W związku z tym wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter