Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak powinny wyglądać posiłki w szpitalu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak powinny wyglądać posiłki w szpitalu?
Od 12 lat nie ma rozporządzenia, które regulowałoby to, jak mają one [posiłki w szpitalach – przyp.red.] wyglądać – pomimo tego, że ustawa wymaga takiego rozporządzenia!
Kwestia posiłków w szpitalach została uregulowana w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zgodnie z art. 72 ust. 6 przywołanej ustawy:
Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, wymagania obowiązujące przy prowadzeniu żywienia zbiorowego typu zamkniętego, mając na względzie normy żywienia oraz wymagania zdrowotne.
Zgodnie z informacją o wynikach kontroli żywienia pacjentów w szpitalach przeprowadzonej przez NIK:
Minister Zdrowia nie skorzystał z możliwości, jaką daje art. 72 ust. 6 ustawy o bżż i nie określił – w drodze rozporządzenia – chociażby minimalnych wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia zbiorowego typu zamkniętego, uwzględniających normy żywienia oraz wymagania zdrowotne. W swojej argumentacji zwrócił uwagę głównie na fakultatywny charakter przywołanej delegacji.
Prawdą jest zatem, że Minister Zdrowia nie wydał rozporządzenia dotyczącego minimalnych wymagań wobec żywienia szpitalnego, jednak w świetle przepisów ustawy jest to jedynie delegacja do wydania rozporządzenia o charakterze fakultatywnym, a nie wymóg będący obowiązkiem ministra. Z tego powodu wypowiedź Marceliny Zawiszy uznajemy za manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter