Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wybierane są rady nadzorcze mediów?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wybierane są rady nadzorcze mediów?
Rady nadzorcze(mediów) wybierane są spośród kandydatów zgłaszanych przez wyższe uczelnie, zarządy z jednym wyjątkiem Polskiego Radia są jednoosobowe.
Ostatnie zmiany w zarządach rad nadzorczych miały miejsce na mocy uchwał wydanych przez KRRiT w czerwcu, lipcu i listopadzie 2015 roku.
Art. 28 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji ust. 1a stanowi: „Rady nadzorcze spółek radiofonii regionalnej liczą po pięciu członków: czterech wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez Krajową Radę spośród kandydatów posiadających kompetencje w dziedzinie prawa, finansów, kultury oraz mediów, zgłoszonych przez organy kolegialne uczelni akademickich działających w danym regionie oraz jednego powołanego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.”
Ust. 1 w/w art. stanowi: „Rady nadzorcze spółek „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna” i „Polskie Radio – Spółka Akcyjna” liczą po siedmiu członków: pięciu wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez Krajową Radę spośród kandydatów posiadających kompetencje w dziedzinie prawa, finansów, kultury oraz mediów, zgłoszonych przez organy kolegialne uczelni akademickich, jednego powołanego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz jednego powołanego przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.”
Art. 27. Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji ust. 1: Zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków.
Zgodnie z listą dostępną na stronie KRRiT przedstawiającą skład zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji widać, że wszystkie spółki, prócz Polskiego Radia, mają jednoosobowy zarząd.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter