Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda sytuacja ściągalności podatków?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak wygląda sytuacja ściągalności podatków?
Mieliśmy sytuację, w której przychodzi rząd w 2007, zastaje bardzo dobrą sytuację jeżeli chodzi o ściągalność podatku. Byliśmy wtedy drudzy po Holandii w Europie, pod względem ściągalności VATu.
Ściągalność podatku, w tym wypadku VATu, liczy się poprzez stosunek wartości zebranego podatku, do wartości oczekiwanej. Zjawisko potocznie nazywa się “VAT gap”, czyli dziurą vatową – różnicą między oczekiwanym wpływem do budżetu z tytułu VAT i jego realnym wpływem.
Statystyki dotyczące dziury vatowej prowadzi m.in. Komisja Europejska, której raport Study to quantify and analyse the VAT Gap in the EU – 27 Member States, opublikowany w lipcu 2013 r., obejmuje lata 2000-2011. W raporcie znajdują się szczegółowe statystyki dotyczące każdego z państw członkowskich. Na 124 stronie opracowania znajduje się tabela przedstawiająca dziurę VAT jako procent PKB w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Z danych wynika, że w 2007 r. dziura VAT była najniższa w Holandii i wynosiła 0% PKB. Dziura VAT w Polsce była drugą najniższą w zestawieniu i stanowiła 0,2% PKB. W związku z powyższymi statystykami wypowiedź uznać należy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter