Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaka jest frekwencja wyborów samorządowych?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaka jest frekwencja wyborów samorządowych?
Frekwencja w wyborach samorządowych wynosi niewiele ponad 30%.
Wypowiedź Marty Lempart została zaczerpnięta z transmisji na żywo konferencji prasowej KWW Wrocław Dla Wszystkich.
Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych w roku 2014 frekwencja w skali kraju opiewała na poziomie 47,21%.
W skali województwa dolnośląskiego wskaźnik ten wyniósł 44,67%, natomiast w wyborach na prezydenta miasta Wrocławia uczestniczyło już tylko 36,34% uprawnionych do głosowania.
Powtórzyła się zatem sytuacja z 2010 roku, albowiem wtedy do głosowania w całym kraju przystąpiło ponad 47% Polaków. Już tylko 45,22% oddało głos w województwie dolnośląskim, a 39,40% mieszkańców Wrocławia poszło oddać głos na prezydenta miasta (34,80% w II. turze wyborów).
Marta Lempart nie precyzuje w swej wypowiedzi, jaki dokładnie typ frekwencji ma na myśli (lokalna, ogólnopolska), jednak żadna z nich w wyborach samorządowych 2014 nie wynosiła, jak twierdzi, „niewiele ponad 30%”. W związku z tym, uznajemy wypowiedź za fałszywą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter