Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie działania podjęła Warszawa celem wsparcia przedsiębiorców w związku z koronawirusem?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie działania podjęła Warszawa celem wsparcia przedsiębiorców w związku z koronawirusem?
Samorząd warszawski (…) nie przygotował jakichkolwiek programów, które by wspierały przedsiębiorców warszawskich (w związku z koronawirusem).
Wypowiedź Jacka Sasina oceniamy jako fałsz, ponieważ Urząd Miasta w Warszawie przedstawił 31 marca br. pakiet wspomagający przedsiębiorców, który umożliwia m.in. obniżkę czynszu za lokal użytkowy, rozłożenie na raty lub odroczenie niektórych podatków, czy obniżenie do 90 proc. czynszu za dzierżawiony od miasta grunt.
W programie „Gość wiadomości” minister aktywów państwowych stwierdził, że w obliczu przestoju gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa nie został przygotowany przez samorząd w Warszawie żaden program wspierający tamtejszych przedsiębiorców.
Czy Warszawa wsparła przedsiębiorców w czasie epidemii?
31 marca 2020 roku Urząd Miasta w Warszawie poinformował, że wprowadzony został pakiet wsparcia przedsiębiorców polegający na:
- obniżce czynszu za lokal użytkowy – po skierowaniu wniosku do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami,
- obniżce czynszu za dzierżawiony od miasta grunt – w razie ograniczenia działalności (do 90 proc. w razie całkowitego zawieszenia wykonywania działalności),
- bezpłatnym doradztwie związanym z zakładaniem/prowadzeniem/rozwojem firmy,
- odroczenie na trzy miesiące lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych,
- odroczenie o trzy miesiące opłat z tytułu użytkowania wieczystego,
- brak konieczności ponoszenia opłaty za odpady – jeśli w danym czasie nie są one wytwarzane.
Do końca 2020 roku zostały także obniżone o 50 proc. opłaty za zajęcie pasa dróg publicznych przez np. ogródki gastronomiczne, targowiska, stragany handlowe.
Jak wynika z powyżej przedstawionych działań samorządu warszawskiego, nie jest prawdą, że nie został zaproponowany tamtejszym przedsiębiorcom żaden pakiet wsparcia. W związku z tym wypowiedź Jacka Sacina uznajemy za fałszywą.
Tarcza Antykryzysowa
Warszawski Urząd Pracy zajmuje się także wsparciem przewidzianym w tzw. Tarczy Antykryzysowej, czyli pakiecie ustaw mających na celu pomoc polskim przedsiębiorcom w sytuacji kryzysowej. W ramach Tarczy przedsiębiorcy warszawscy złożyli dotychczas ok. 114 tys. wniosków. Dotychczas 12 tys. zostało rozpatrzonych, co zaowocowało wypłaceniem 51 mln złotych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter