Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie ograniczenia w produkcji ropy wprowadziło porozumienie OPEC+?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie ograniczenia w produkcji ropy wprowadziło porozumienie OPEC+?
Mieliśmy w zeszłym tygodniu porozumienie OPEC+, które ogranicza o 10 mln baryłek dziennie produkcję ropy.
Wypowiedź Michała Kurtyki oceniamy jako prawdziwą, ponieważ porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) założyło ograniczenie produkcji o 9,7 mln baryłek ropy naftowej dziennie w pierwszym etapie kontrolowania rynku surowca w obliczu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.
Czym jest OPEC?
OPEC to organizacja koordynująca politykę naftową państw członkowskich w celu regulacji rynku naftowego i dostaw ropy naftowej dla konsumentów oraz producentów. Obecnie w skład OPEC wchodzi trzynaście krajów: Algieria, Angola, Kongo, Gwinea Równikowa, Gabon, Irak, Iran, Kuwejt, Libia, Nigeria, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela. Ekwador wycofał swoje członkostwo 1 stycznia 2020 roku.
Porozumienie OPEC+
OPEC+ to kraje przynależące do Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz dziesięć dodatkowych państw pod przewodnictwem Federacji Rosyjskiej. Na 10. (nadzwyczajnym) posiedzeniu ministerialnym OPEC+, które miało miejsce 12 kwietnia, ustanowiono, że ograniczenie całkowitej produkcji ropy będzie odbywać się w trzech etapach.
Etap pierwszy zakłada ograniczenie produkcji ropy naftowej o 9,7 mln baryłek dziennie w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2020 roku. Etap drugi uwzględnia zmniejszenie produkcji ropy naftowej o 7,7 mln baryłek dziennie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 roku. Etap trzeci obniża produkcję o 5,8 mln baryłek dziennie na okres od 1 stycznia 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku. Plan jest elastyczny i uwzględnia możliwość rewizji, które mogą zostać wprowadzone po kolejnych spotkaniach państw członkowskich OPEC. Jego celem jest zrównoważenie światowego rynku ropy.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter