Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jarosław Gowin o urzędzie ministra sprawiedliwości
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jarosław Gowin o urzędzie ministra sprawiedliwości
Gdyby wtedy [w 2011 r.] było połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, to nie mógłbym zostać tym ministrem sprawiedliwości. Dlatego, że (…) teraz ministrem sprawiedliwości będzie musiał być prawnik.
Nowa ustawa o prokuratorze podpisana przez Prezydenta RP 12 lutego 2016 roku wprowadza połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości (Art. 1. § 2. Prokurator Generalny jest naczelnym organem prokuratury. Urząd Prokuratora Generalnego sprawuje Minister Sprawiedliwości. Prokurator Generalny musi spełniać warunki określone w art. 75 § 1 pkt 1–3 i 8.). Dalej w artykule 75 wymienione zostały warunki, które należy spełnić, aby można byłoby się ubiegać o stanowisko prokuratora. Należy do nich m.in wykształcenie prawnicze (Art. 75. § 1. Na stanowisko prokuratora może być powołany ten, kto: 3) ukończył wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskał tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Polsce).
Jarosław Gowin był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska i sprawował tę funkcję w latach 2011-2013. Nie posiada wykształcenia prawniczego, ukończył historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wypowiedź jest prawdziwa.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter