Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Katarzyna Lubnauer o świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Katarzyna Lubnauer o świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Inną kwotę świadczeń otrzymują opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, a inną opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Ta różnica jest bardzo duża, bo w przypadku dzieci jest to 1477 zł, a w przypadku dorosłych 520 zł i to tylko dla osób najmniej zarabiających. TK orzekł o niekonstytucyjnosci tego rozwiązania w 2014 roku.
Zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych określa Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Według art. 17 ustawy, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje opiekunom niepełnosprawnych dzieci jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem przez nie 18. roku życia lub „jeżeli niepełnosprawność powstała w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia”. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi od 1 stycznia 2018 roku 1477 złotych.
Osobom które zrezygnowały z pracy w celu opieki nad osobą niepełnosprawną przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy, który wynosi 520 złotych miesięcznie. Warunkiem przyznania takiego zasiłku jest łączny dochód rodziny sprawującej opiekę i rodziny osoby wymagającej opieki, który w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekraczać 764 złotych netto.
21 października 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapis ustawy, który uzależnia prawo do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od wieku, w którym powstała niepełnosprawność osoby wymagającej opieki (art. 17 ust. 1b ustawy) jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji (mówiącym, że wszyscy są równi wobec prawa i mają prawo do równego traktowania przez władze).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter