Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kogo upamiętniały tablice po katastrofie smoleńskiej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kogo upamiętniały tablice po katastrofie smoleńskiej?
Małostkowością było to, że Jaruga-Nowacka otrzymała tablicę w 2010 roku, a o Wassermanie i Gosiewskim ówczesna władza zapomniała.
13 października 2010 r. przed wejściem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (obecnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Izabeli Jarudze-Nowackiej. Tablicę tę sfinansowano ze środków Społecznego Komitetu na Rzecz Upamiętnienia Izabeli Jarugi-Nowackiej (1 i 2*), którego członkinią była m.in. Jolanta Fedak (ówczesna minister pracy). Dwa dni po uroczystości odsłonięcia, 15 października 2010 r., w I Programie Polskiego Radia przeprowadzono wywiad z Katarzyną Kądzielą – jedną z uczestniczek komitetu. Jak powiedziała Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka I PR przeprowadzająca rozmowę, tablicę umieszczono we współpracy z Ministerstwem. W późniejszej części wywiadu Kądziela podkreśliła:
Że chcemy to zrobić w ten sposób, żeby to była tablica od nas, dlatego ogłosiliśmy zbiórkę, dlatego zebraliśmy pieniądze, nikt tego nie ufundował, tylko my, my wszyscy, my, ludzie, my, którzyśmy o Izie pamiętali i pamiętać będziemy.
Z kolei tydzień później, 20 października 2010 r., w gmachu Sejmu RP odsłonięto tablicę (1 i 2) ku pamięci 18 parlamentarzystów (także posłów VI kadencji Sejmu), którzy zginęli w Smoleńsku:
- Wicemarszałkowie Sejmu:
- Jerzy Szmajdziński,
- Krzysztof Putra.
- Wicemarszałek Senatu – Krystyna Bochenek,
- Posłowie:
- Leszek Deptuła,
- Grzegorz Dolniak,
- Grażyna Gęsicka,
- Przemysław Gosiewski,
- Izabela Jaruga-Nowacka,
- Sebastian Karpiniuk,
- Aleksandra Natalli-Świat,
- Maciej Płażyński,
- Arkadiusz Rybicki,
- Jolanta Szymanek-Deresz,
- Zbigniew Wassermann,
- Wiesław Woda,
- Edward Wojtas.
- Senatorowie:
- Janina Fetlińska,
- Stanisław Zając.
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz RP – m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
W świetle powyższych dowodów należy uznać wypowiedź Mariusza Błaszczaka za manipulację, ponieważ tablica pamiątkową poświęcona Izabeli Jarudze-Nowackiej sfinansowana była ze środków prywatnych. Co więcej tydzień później została odsłonięta kolejna tablica upamiętniająca wspomnianego Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermanna ale także Izabelę Jarugę – Nowacką jako parlamentarzystów.
*artykuł na podanej stronie opatrzony jest datą 19.01.2007 r., jednak z jego treści wynika, że był opublikowany po katastrofie smoleńskiej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter