Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Konfederacja najrzadziej głosuje zgodnie z PiS? Sprawdzamy
Konfederacja najrzadziej głosuje zgodnie z PiS? Sprawdzamy
Jeżeli przeanalizujcie sobie państwo statystykę głosowań w tej kadencji Sejmu, klubem, który najczęściej głosował inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość, jest koło Konfederacji.
- W Sejmie IX Kadencji doszło do 9 405 głosowań.
- W przypadku głosowań istotnych dla procesu legislacyjnego, spośród klubów i kół, które istnieją w Sejmie do dziś, to Konfederacja najczęściej głosowała niezgodnie z PiS (34,9 proc.).
- Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie głosowania (np. o przerwę, o stwierdzenie kworum), inaczej niż klub PiS najczęściej głosowali posłowie klubu Koalicji Obywatelskiej. Ugrupowania te były zgodne tylko w 29,2 proc. głosowań. Konfederacja zajęła drugie miejsce ze zgodnością na poziomie 30,2 proc.
- Gdy uwzględnimy wszystkie kluby i koła istniejące w historii Sejmu IX kadencji, najmniej zgodni z PiS byli posłowie koła Wolnościowcy. Ich koło działało w Sejmie przez niecałe pół roku.
- Nie uwzględniając klubów i kół, które istniały tylko przez jakiś czas, oraz głosowań, które nie mają szczególnego wpływu na proces legislacyjny, to Konfederacja najczęściej głosowała inaczej niż PiS. Z tego powodu wypowiedź uznajemy za zgodną z prawdą.
Trwa kampania wyborcza
Przedstawiciele największych komitetów wyborczych spotkali się w programie Czas decyzji. Debata na antenie TVN24. W programie nie wziął udziału żaden polityk PiS, ponieważ partia ta zapowiedziała, że nie weźmie udziału w debatach organizowanych przez TVN.
Z ramienia Konfederacji w programie wystąpił Przemysław Wipler, były poseł, który zasiadał w Sejmie VII kadencji. Polityk przekonywał, że to jego ugrupowanie jest najbardziej opozycyjną siłą, ponieważ najczęściej sprzeciwia się polityce obozu rządzącego.
Na dowód przytoczył dane dotyczące głosowań w Sejmie i zachęcił do przeanalizowania statystyk głosowań. Chętnie się tym zajęliśmy, korzystając przy tym z obliczeń portalu analitycznego Sejm Watch.
Kadencja dobiega końca. Czas podsumowań
IX Kadencja Sejmu RP rozpoczęła się po wyborach 13 października 2019 roku i dobiega końca. Ostatnie posiedzenie odbyło się 30 sierpnia 2023 roku.
W tym czasie Sejm zebrał się na 81 posiedzeniach i obradował przez 195 dni. Posłowie wzięli udział w 9 405 głosowaniach.
Obecnie w Sejmie posłowie są podzieleni na 9 klubów parlamentarnych i kół poselskich. Oprócz tego 9 posłów pozostaje niezrzeszonych. Nie wszystkie koła funkcjonują od samego początku kadencji, a cztery z obecnie istniejących kół powstały w 2021 roku.
Kto najrzadziej głosuje z PiS?
Na potrzeby analizy konieczne było przyjrzenie się ponad 9 tys. głosowań z podziałem na 13 ugrupowań sejmowych oraz zestawienie ich ze sobą, aby sprawdzić, kto najrzadziej głosuje inaczej niż klub Prawa i Sprawiedliwości.
W sejmie posłowie głosują nie tylko nad stanowionym prawem. Często dochodzi też do głosowań nad stwierdzeniem kworum czy wnioskami o przerwę w obradach. Takie głosowania nie mają wpływu na proces legislacyjny. Z tego powodu pod uwagę weźmiemy dwa zbiory danych: wszystkie głosowania oraz głosowania istotne dla procesu legislacyjnego.
Dostęp do dokładnych statystyk uzyskaliśmy dzięki uprzejmości portalu analitycznego Sejm Watch, który publikuje na Facebooku i platformie X analizy poświęcone polskiej polityce. Analiza danych opracowana przez eksperta pozwoliła nam na zweryfikowanie słów Przemysława Wiplera i podsumowanie tej kadencji Sejmu.
KO najczęściej sprzeciwia się PiS w sejmie
Na początek weźmy pod uwagę tylko kluby, które dotrwały do końca IX kadencji Sejmu. Za „zgodne” uznajemy głosowania, w których większość członków danego koła lub klubu oddała taki sam głos jak członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Okazuje się, że w przypadku wszystkich głosowań najrzadziej zgodnie z linią obozu rządzącego głosował klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej.
KO głosowała tak samo jak PiS w 29,2 proc. głosowań. Pamiętajmy, że mowa tu o wszystkich głosowaniach, czyli także takich sprawach jak stwierdzenie kworum, zarządzenie przerwy czy przyjęcie poprawek. Konfederacja zgadzała się z PiS w 30,2 proc. głosowań.
To Konfederacja najczęściej nie zgadza się w sprawie ustaw
W drugim wariancie bierzemy pod uwagę tylko głosowania istotne dla przebiegu procesu legislacyjnego, czyli głosowania nad całością dokumentów, wnioski o odrzucenie i wnioski o przekazanie do kolejnego czytania. To głosowania, od których faktycznie zależy stanowione prawo.
W tym przypadku to Konfederacja zajmuje pierwsze miejsce. Ten klub najczęściej głosuje inaczej niż posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Konfederacja była zgodna z PiS w 34,9 proc. głosowań.
Wśród klubów funkcjonujących przez całą kadencję drugie miejsce pod względem niezgodności z PiS zajęła KO, a trzecie Lewica.
Kto był zgodny z PiS, a kto nie?
Gdy spojrzymy na dane dotyczące wszystkich 13 klubów i kół tej kadencji, to najniższa zgodność z PiS w głosowaniach charakteryzowała klub PSL-Kukiz’15 (20,5 proc.).
Pamiętajmy jednak, że był to klub, który istniał tylko przez rok i rozpadł się w 2020 roku. Gdy potraktujemy klub Koalicji Polskiej jako kontynuację klubu PSL-Kukiz’15, to jego zgodność z PiS wyniosła 30,3 proc.
W przypadku głosowań istotnych dla procesu legislacyjnego najrzadziej w zgodzie z PiS głosowali posłowie klubu Wolnościowcy (23,8 proc.). Klub ten jednak istniał tylko przez 144 dni.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter