Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Kto decyduje o składzie rady nadzorczej TVP?
Kto decyduje o składzie rady nadzorczej TVP?
Tutaj można powiedzieć: rola Krajowej Rady [Radiofonii i Telewizji – przyp. Demagog] jest bardziej obserwatora. My od 2015 roku jesteśmy pozbawieni wpływu na decydowanie o kształcie zarządu i organów takich jak Rada Nadzorcza w Telewizji Polskiej.
- Ustawą z 30 grudnia 2015 roku kompetencję powoływania zarówno zarządów, jak i rad nadzorczych jednostek publicznej radiofonii i telewizji przekazano ministrom właściwym do spraw Skarbu Państwa i kultury. Po roku Trybunał Konstytucyjny uznał tę zmianę za niezgodną z Konstytucją.
- Jeszcze przed wyrokiem TK, na mocy ustawy z czerwca 2016 roku, odpowiedzialność za powoływanie zarówno zarządów, jak i rad nadzorczych jednostek publicznej radiofonii i telewizji przejęła Rada Mediów Narodowych.
- Przed tymi zmianami za powoływanie członków zarządów i przeprowadzanie konkursów na większość stanowisk do rad nadzorczych odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (art. 27 i 28).
- Wypowiedź Tadeusza Kowalskiego oceniamy jako prawdziwą.
Zapowiadane zmiany w mediach publicznych
Partie wchodzące w skład tzw. Koalicji 15 października zapowiadały od dłuższego czasu, że kiedy wygrają wybory, będą działać na rzecz odpolitycznienia mediów publicznych. Przykładowo: w 100 Konkretach na pierwsze 100 dni przygotowanych przez Koalicję Obywatelską konkret numer 99 dotyczył właśnie „odpolitycznienia i uspołecznienia mediów publicznych”.
Jak donoszą media, jeszcze w weekend w koalicji rządzącej trwały rozmowy dotyczące zmian w telewizji publicznej. Co więcej, zmiany mają wejść w życie jeszcze przed świętami.
Ministerstwo odwołało zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych
20 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych. Powołał się przy tym na przepisy Kodeksu spółek handlowych. Chodzi o art. 385, zgodnie z którym rady nadzorcze spółek powołuje i odwołuje walne zgromadzenie:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji… pic.twitter.com/H5r96xDmci
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 20, 2023
Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działanie ministerstwa to „rażące naruszenie prawa”. Obecnie ustawa o KRRiT reguluje sprawę powoływania i odwoływania zarządów i rad w ten sposób, że jest to kompetencja Rady Mediów Narodowych (RMN) (art. 27 i 28).
Jako Przewodniczący KRRiT stwierdzam, że odwołanie Zarządów oraz RN mediów publicznych przez Ministra Kultury jest rażącym naruszeniem prawa. Wyłączenie sygnału telewizyjnego i stron internetowych @TVPInfo jest aktem bezprawia i przypomina najgorsze czasy stanu wojennego. pic.twitter.com/FQS9IV027k
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) December 20, 2023
Dzień wcześniej w uchwale Sejm uznał jednak, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 roku przyznanie tej kompetencji RMN jest niezgodne z Konstytucją.
KRRiT jako ważny organ w funkcjonowaniu mediów publicznych
Przed zmianami w mediach publicznych, które po 2015 roku wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, KRRiT odpowiadała m.in. za przeprowadzanie konkursów na pięć stanowisk do rad nadzorczych jednostek publicznej radiofonii i telewizji.
Co więcej, dwa stanowiska rady nadzorczej powoływali ministrowie właściwi do spraw kultury i dziedzictwa narodowego oraz do spraw Skarbu Państwa (art. 28). Zarząd jednostek mediów publicznych z kolei był powoływany i odwoływany na wniosek rady nadzorczej przez KRRiT (art. 27).
Ograniczenie kompetencji KRRiT na rzecz Rady Mediów Narodowych w 2016 roku
RMN to organ powołany ustawą z czerwca 2016 roku. W art. 17 tej ustawy wprowadzono również zmiany w zakresie powoływania i odwoływania zarządu oraz rady nadzorczej w mediach publicznych (art. 17).
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o radiofonii i telewizji, prezesa oraz członków zarządu Telewizji Polskiej powołuje i odwołuje RMN (art. 26 ust. 4 i art. 27 ust. 3 ustawy). Analogicznie wygląda sytuacja z powoływaniem członków rady nadzorczej (art. 28 ust. 1e).
Czym jest Rada Mediów Narodowych?
W skład RMN wchodzi pięciu członków, z których trzech wybiera Sejm, a dwóch – prezydent (art. 3). Jej jedynym zadaniem jest powoływanie i odwoływanie składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej (art. 2).
W skład KRRiT wchodzi również pięciu członków, z których dwóch wybiera Sejm, jednego – Senat i jednego – prezydent (art. 7). Jej zadania są znacznie szersze niż RMN. Ma ona stać na straży wolności słowa w radiu i w telewizji (art. 6 ust. 1). W tym celu m.in. przyznaje koncesje na rozpowszechnianie programów, kontroluje działalność mediów, prowadzi badania i opiniuje projekty prawa.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter