Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto decyduje o tym co jest prawem zgodnym z konstytucją?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto decyduje o tym co jest prawem zgodnym z konstytucją?
O tym co jest prawem zgodnym z konstytucją decyduje tylko Trybunał Konstytucyjny.
Na podstawie art. 188 Konstytucji należy stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny jest jedynym organem, który może określić niezgodność umowy międzynarodowej, ustawy lub rozporządzenia z Konstytucją.
Na podstawie Art. 191 Konstytucji można dokładnie określić jakie podmioty mogą zainicjować postępowanie przed TK w sprawie kontroli konstytucyjności przepisu prawnego. Są to m.in. Prezydent RP, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes RM, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes SN, Prezes NSA, Prokurator Generalny, Prezes NIK i Rzecznik Praw Obywatelskich. Co więcej, Art. 193 wskazuje, że każdy sąd może przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawą, jeżeli od odpowiedzi na pytanie prawne zależy rozstrzygnięcie sprawy toczącej się przed sądem.
Podsumowując, w polskim systemie nie ma innego organu oprócz Trybunału Konstytucyjnego, który zajmuje się badaniem konstytucyjności aktów normatywnych, a organy władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej są jedynie uprawnione do wszczęcia takiej kontroli.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter