Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Która kopalnia ma najlepszy węgiel koksujący?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Która kopalnia ma najlepszy węgiel koksujący?
Jakie były przesłanki aby ją (kopalnie Ruch Śląsk) oddać do SRK, ponieważ ta kopalnia ma najlepszy jakościowo węgiel koksujący.
Węgiel dostępny w ofercie kopalni Ruch Śląsk, do celów koksowniczych przeznaczony jest typ węgla numer 33.
Pod tym adresem dostępne są parametry jakościowe węgla pochodzącego z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Na podstawie “Gospodarka węglem koksowym”:
“Do najważniejszych parametrów jakościowych określających wartość technologiczną węgla koksowego należą:
- wskaźniki analizy technicznej i elementarnej określające zawartość części lotnych oraz udział składników balastowych i zanieczyszczeń w węglu, a więc zawartość wilgoci całkowitej, popiołu, siarki całkowitej oraz fosforu – większość tych wskaźników ma charakter cech wtórnych kształtowanych przede wszystkim przez wzbogacenie węgla w procesie przeróbki mechanicznej;
- wskaźniki oceny mikroskopowej węgla tj: analiza petrograficzna węgla oraz wielkość i rozkład współczynnika odbicia światła witrynitu;
- parametry jakościowe charakteryzujące właściwości koksotwórcze węgla, takie jak: spiekalność, dylatacja, plastyczność, ciśnienie rozprężania – cechy ukształtowane przede wszystkim w procesie naturalnego uwęglania.”
W dalszej części raportu możemy szczegółowo przeczytać o znaczeniu każdego z parametrów dla węgli koksowych. Węgiel rozumiany jako podstawowy wsad do procesu koksowania powinien cechować się przede wszystkim:
- niską zawartością części lotnych z przedziału
20 – 26%; - zawartością wilgoci niższą niż 10%;
- wysoką spiekalnością;
Porównując węgiel ortokoksowy z kopalni Borynia JSW z sortymentem MIIA pochodzącym z kopalni Ruch Śląsk, widać że ten pierwszy cechuje się niższą zawartością części lotnych mieszczącą się w proponowanym wyżej przedziale. W drugim przypadku węgiel pochodzący z Kopalni Ruch Śląsk charakteryzuje się wysoką (ponad 30%) zawartością części lotnych. Nie inaczej jest w przypadku spiekalności, gdzie węgiel JSW posiada wyższy indeks Rogi. Na korzyść kopalni Ruch Śląsk przemawia jedynie stopień zawilgocenia węgla, który jest niższy niż węgla JSW.
Z czysto technicznego punktu widzenia lepszy jakościowo wydaje się być węgiel z kopalni Borynia JSW. Wypowiedź na tej podstawie kwalifikujemy jako fałszywą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter