Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Które miejsce zajęła Polska w rankingu warunków dla biznesu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Które miejsce zajęła Polska w rankingu warunków dla biznesu?
Zdaniem Wicepremiera Kaczyńskiego „Polski ład jest dzisiaj w sposób cyniczny, można powiedzieć bezczelny, zakłamywany”.Racja.Polska zajmuje 2 miejsce w Europie i 10 na świecie w warunkach prowadzenia biznesu.Od końca.Wyborcy PiS mogą tego nie wiedzieć
- W rankingu „Global Business Complexity Index 2021” Polska zajęła 10. miejsce na świecie pod względem trudności w prowadzeniu biznesu.
- Tylko jedno państwo w Europie uznano za gorsze w zakresie panujących warunków do prowadzenia firmy niż w Polsce. Była to Francja, która zajęła niechlubną 2. pozycję w zestawieniu.
Krytyka Polskiego Ładu
Profesor Gwiazdowski, prawnik i publicysta, odniósł się do słów wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wskazującego na niesłuszną jego zdaniem krytykę programu Prawa i Sprawiedliwości – Polski Ład. W opinii prezesa PiS „Polski Ład to wielki program zmiany cywilizacyjnej, która będzie dotyczyła całej Polski, wszystkich grup społecznych, wszystkich regionów”. Gwiazdowski prezentuje odmienne stanowisko i wskazuje m.in. na niską atrakcyjność Polski jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej, powołując się na publikację w Pulsie Biznesu, który odnosił się do wyników raportu „Global Business Complexity Index 2021” stworzonego przez TMF Group. Poza tym Gwiazdowski uważa, że Polski Ład to program partyjny, a wiele zawartych w nim postulatów nie zostanie zrealizowanych.
Które miejsce zajęła Polska?
Raport „Global Business Complexity Index 2021” jest podsumowaniem i próbą uszeregowania państw pod względem złożoności i trudności prowadzenia firmy. Analiza przeprowadzana w 2021 roku objęła 77 krajów, a jej wyniki wskazały na wysokie miejsce Polski, jeżeli chodzi o poziom skomplikowania prowadzenia działalności gospodarczej. Polska zajęła 10. miejsce na świecie i 2. w Europie pod względem złożoności obowiązujących przepisów gospodarczych. W skali światowej, z dziesięciu krajów o najbardziej skomplikowanym prawie gospodarczym, 2 znajdują się w Europie, 2 w Azji, 4 w Ameryce Południowej oraz po 1 w Ameryce Środkowej i Ameryce Północnej. Pierwsze miejsce w Europie, i drugie na świecie, zajmuje Francja. Polska w okresie pandemii odnotowała wyraźny „awans”, ponieważ w poprzednim zestawieniu uplasowaliśmy się na 34. miejscu.
„Najgorszy wynik Polski w historii pod względem łatwości prowadzenia biznesu wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych. Nie pomógł w tej sytuacji również czas pandemii, jednak należy pamiętać, że z trudną sytuacją w tym zakresie zmagały się wszystkie kraje, a my na ich tle niestety nie wypadliśmy korzystnie” – podkreśla w wypowiedzi dla portalu Business Insider dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce Joanna Romańczuk.
Według raportu dobrym przykładem niestabilności prawa mają być częste zmiany w regulacjach pandemicznych, utrudniające firmom dostosowanie się do aktualnych wymogów. Raport wskazuje także na kłopotliwą konieczność tłumaczenia wszystkich oficjalnych dokumentów z pomocą tłumacza przysięgłego, a także braku precyzyjnych regulacji w kwestii Pracowniczych Planów Kapitałowych, szczególnie w przypadku osób pracujących w firmach zagranicznych w Polsce. Problematyczny ma być także brak możliwości używania certyfikowanych międzynarodowych systemów podpisów cyfrowych i konieczność używania jedynie lokalnej wersji tego systemu.
Krajami najbardziej przyjaznymi do prowadzenia działalności gospodarczej w Europie są Dania, Irlandia oraz Holandia, a z perspektywy globalnego rynku do tych krajów można doliczyć także Hongkong, USA oraz tzw. raje podatkowe jak Kajmany czy Mauritius.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter