Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Kuchenki gazowe zostaną zakazane? Oto co mówią fakty
Kuchenki gazowe zostaną zakazane? Oto co mówią fakty
Kuchenki gazowe zostaną zakazane w Europie. Koniec z kuchenkami gazowymi. Kolejna zmiana, do której będziemy zmuszeni się dostosować. […] Musimy przygotować się na nową erę, gdyż wszystkie kuchenki w domach na terenie Unii Europejskiej będą musiały zostać dostosowane do nowych standardów. W praktyce oznacza to, że będą musiały zostać wymienione.
- Trwają dyskusje nad osiągnięciem zeroemisyjności m.in. w budownictwie. W Unii Europejskiej zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące kotłów gazowych, co wyjaśnialiśmy szerzej w innej analizie. W sieci pojawiły się domysły i doniesienia (1, 2, 3, 4, 5), że kolejne ograniczenie lub nawet zakaz może dotyczyć kuchenek gazowych.
- Doniesienia nie były poparte żadnymi konkretnymi źródłami. Sama Komisja Europejska w komentarzu dla portalu Konkret24 zaprzeczyła, aby istniały jakiekolwiek plany wprowadzenia zakazu kuchenek gazowych w UE.
- Obecnie trwają konsultacje nad aktualizacją rozporządzenia o ramach etykietowania energetycznego i dyrektywy o ekoprojektach. W jej ramach podjęto też temat „obaw dotyczących możliwego szkodliwego wpływu produktów spalania z palników gazowych”.
- W trakcie konsultacji społecznych związanych z projektem dyskutowano nad pomysłem, aby nowe przepisy objęły też kuchenne płyty gazowe. To nie oznaczałoby ich zakazu czy konieczności wymiany – mowa np. o wprowadzeniu nowych wymogów na etapie projektowania.
- Nie ma żadnych dokumentów wskazujących na to, że UE rozważa wprowadzenie zakazu kuchenek gazowych. Wypowiedź Pawła Usiądka oceniamy jako fałsz.
- Wypowiedź sprawdziliśmy na prośbę czytelnika.
W polskim internecie już od dłuższego czasu pojawiały się doniesienia o rzekomym zakazie kuchenek gazowych (1, 2, 3, 4, 5). Nie zabrakło alarmujących nagłówków, takich jak: „Koniec z kuchenkami gazowymi, kolejna zmiana, do której będziemy zmuszeni się dostosować” czy „Kuchenki gazowe zostaną zakazane w Unii? Niewykluczone, że nie będzie wolno ich nie tylko używać, ale nawet posiadać”.
Czy musimy się szykować na zmianę kuchenki?
Informację o zakazie kuchenek gazowych powielali też niektórzy politycy. Od naszego czytelnika otrzymaliśmy prośbę o zweryfikowanie jednej z takich wypowiedzi. Paweł Usiądek z Konfederacji na swoim koncie na TikToku stwierdził:
„Musimy przygotować się na nową erę, gdyż wszystkie kuchenki w domach na terenie Unii Europejskiej będą musiały zostać dostosowane do nowych standardów. W praktyce oznacza to, że będą musiały zostać wymienione”.
Dokładnie te same słowa, które słyszymy w TikToku polityka, pojawiły się kilka dni później w artykule portalu obserwatorgospodarczy.de. Pierwotnie (jak dowodzi zarchiwizowana wersja) artykuł był stanowczy i jasno stwierdzał „Koniec z kuchenkami gazowymi”. Dwa tygodnie później został zaktualizowany. Obecnie jego tytuł jest już łagodniejszy i zawiera jedynie przypuszczenie: „Koniec z kuchenkami gazowymi?”.
Zakaz kuchenek gazowych? Komisja Europejska dementuje
Komisja Europejska oficjalnie odniosła się do tej sprawy w komentarzu dla portalu Konkret24. Jak tłumaczy biuro prasowe, Komisja Europejska nie planuje wprowadzenia zakazu używania kuchenek gazowych.
Zaznaczono jedynie, że trwają prace nad „aktualizacją przepisów ramowych dotyczących projektowania i etykietowania energetycznego [urządzeń], aby zwiększyć dostępność bardziej wydajnych urządzeń do gotowania na rynku UE”.
Etykietowanie urządzeń energetycznych. Co zakłada projekt?
Komisja Europejska odwołała się do konsultacji nad aktualizacją rozporządzenia o ramach etykietowania energetycznego i dyrektywy o ekoprojektach. Chodzi o przyjrzenie się wymogom dotyczącym urządzeń kuchennych takim jak piekarniki czy okapy pod kątem poprawienia ich efektywności energetycznej.
W trakcie prac podjęto też temat „obaw dotyczących możliwego szkodliwego wpływu produktów spalania z palników gazowych”. W ramach konsultacji publicznych dyskutowano nad pomysłem, aby aktualizacja przepisów dotyczyła również m.in. kuchennych płyt gazowych (plik: „Call for evidence for an impact assessment”, s. 3)
Co by to oznaczało w praktyce? Nie byłby to ani zakaz posiadania kuchenek gazowych, ani nakaz ich wymiany na nowe. Mowa raczej o zmianie standardów projektowania.
Gdyby proponowana aktualizacja weszła w życie, dotknęłaby przede wszystkim nowe kuchenki gazowe. Podlegałyby one nowym wymogom na etapie produkcji.
Kuchenki gazowe muszą spełniać określone normy
W przytoczonych przez nas artykułach (1, 2, 3, 4) można przeczytać, że kuchenki gazowe są niebezpieczne i zanieczyszczają atmosferę, dlatego powinny zostać wymienione na inne sprzęty. Portal polskiobserwator.de pisze, że:
„W perspektywie przyszłości, kuchenki gazowe w domach mogą ustąpić miejsca bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak płyty indukcyjne. Uważa się, że są one nie tylko bardziej energooszczędne, ale także bezpieczniejsze. Nowy system eliminuje ryzyko pożaru, redukując zagrożenie związanego z gaśnięciem płomienia oraz ryzykiem wybuchu”.
Z kolei portal Konkret24 uzyskał komentarz rzeczniczki KE ds. energii Giulii Bedini, która odniosła się do informacji, jakoby kuchenki gazowe stanowiły niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. Bedini odesłała dziennikarzy do rozporządzenia 2016/426/UE w sprawie urządzeń gazowych. Określają one normy, które powinno spełniać takie urządzenie, aby można było z niego bezpiecznie korzystać.
Urządzenia gazowe pod kontrolą KE
W załączniku do przywołanego dokumentu możemy przeczytać, że urządzenia gazowe muszą być zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby m.in.:
- zapobiec jakiemukolwiek ryzyku związanemu z gazami, spowodowanemu zagrożeniami mającymi swoje źródło w elektryczności (3.1.7.);
- awaria urządzeń zabezpieczających, sterujących lub regulacyjnych nie mogła prowadzić do niebezpiecznych sytuacji (3.1.10);
- ilości gazu uwalniającego się przez nieszczelności nie powodowały zagrożenia (3.2.1);
- ograniczyć ilość gazu uwalniającego się na każdym etapie działania, tak by zapobiec niebezpiecznemu gromadzeniu się niespalonych gazów w urządzeniu (3.2.2.).
Ponadto urządzenia przeznaczone do użytkowania w budynkach i pomieszczeniach muszą być zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby „zapobiec uwalnianiu się niespalonego gazu we wszelkich sytuacjach, w których mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznego nagromadzenia się niespalonych gazów w takich budynkach i pomieszczeniach” (3.2.3).
Skąd się wziął fake news o kuchenkach gazowych?
Doniesienia (1, 2, 3, 4, 5) na temat zakazu kuchenek gazowych nie są poparte żadnymi źródłami, często są to przewidywania autora bądź autorki tekstu. Odnoszą się one do faktu, że polityka klimatyczna UE zmierza w stronę ogólnej troski o planetę oraz środowisko i w jej ramach m.in. wprowadza ograniczenia dotyczące kotłów gazowych. Pisaliśmy o tym w innej analizie. We wspomnianych artykułach pojawiło się przypuszczenie, że taki sam los może spotkać kuchenki.
Unia Europejska podejmuje plany na rzecz osiągnięcia zeroemisyjności, również w budownictwie. Komisja Europejska określiła wizję bezemisyjnych zasobów budowlanych do 2050 roku i wprowadziła definicję budynku bezemisyjnego. Jednak jest to na razie tylko wizja, nad którą trwają dyskusje.
Nie ma jednak żadnych dokumentów, które wskazywałyby, że Unia Europejska chce zakazać kuchenek gazowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter